Synology DS223j – kvalitní dvoudiskový NAS

Synology DS223j je cenově příznivý model NAS, určený především pro ukládání souborů a zálohování. V této recenzi najdete všechny hlavní přednosti i nedostatky zařízení a zkušenosti s jeho používáním.

Synology DS223j NAS

Parametry DS223j

 • 2x HDD
 • Procesor: 1x Realtek RTD1619B
 • Paměť RAM: 1GB MB DDR4 (nelze navýšit)
 • Porty: 1x ethernet RJ-45 1Gb + 2x USB A gen.3.2
 • Souborový systém: BRFTS, EXT4
 • Rozměry: 165 mm x 100 mm x 225,5 mm
 • Hmotnost: 0,88 kg
 • Spotřeba elektřiny: 16 W (při práci), 4 W (hibernované disky)
 • Hluk: 18,2 dB

Balení obsahuje samotné zařízení, napájecí adaptér s kabelem, ethernetový kabel, šroubky k uchycení HDD.
Balení neobsahuje disky, pokud je nekupujete ve speciální sadě.

Přednosti: 
✅ Cenově příznivý 2-diskový NAS
✅ Malé rozměry a hmotnost
✅ Nízká spotřeba
✅ Uživatelsky přátelské prostředí
✅ Vhodný pro ukládání a zálohování

Nedostatky: 
– Nižší výkon pro multimédia a náročnější aplikace
– Nelze rozšířit (RAM ani jiné moduly)
– Jeden LAN port 1GbE

Jaké disky vybrat do Synology DS223j

Při nákupu tohoto NASu je také potřeba se rozhodnout, které disky do něj dáte – jakou velikost, značku a typ HDD. Doporučujeme použít nové disky, ne použité. Synology na svých stránkách uvádí seznam kompatibilních disků. Pokud jde o kapacitu disků, je to na Vás a Vašich potřebách, nejčastěji se v současnosti kupují disky mezi 2TB-8TB. Disky nemusí být stejně velké ani nemusí mít stejné značky, ale pokud jste si NAS pořídili kvůli zálohování, doporučuje se pořídit si dva stejné disky stejné značky.

Ačkoliv lze do NASu použít různé řady disků, nejlepší je pořídit ty, které jsou pro nonstop provoz v NASu určené. Obvykle jde o tyto dvě řady:

 • Western Digital Red Plus – pozor musí tam být to Plus (technologie zápisu CMR). Naopak disků „bez Plus“ se vyvarujte, pracují s technologií SMR, která je v NASech problematická.
 • Seagate IronWolf

Používejte 3,5″ disky, nikoliv rozměrově menší notebookové 2.5″ disky.

Nákup disků je v odborných kruzích téma dlouhých diskusí, někteří IT správci třeba doporučují kupovat druhý disk s určitým časovým odstupem, pro případ, kdy by byla celá výrobní série disků vadná. Případně můžete požádat dodavatele, aby Vám prodal každý disk z jiné série.

Někteří prodejci nabízí také nákup balíčku NAS s již nainstalovanými disky. Doporučuji si koupi této sady nejprve spočítat, někdy totiž není moc výhodná oproti samostatnému nákupu jednotlivých částí. Instalaci disků zvládne úplně každý, kdo vlastní šroubovák. Často se jako nevýhoda levných modelů uvádí, že neumožňují výměnu  disku za provozu, ale pro běžné domácí použití to myslím není úplně relevantní – disk jednou nainstalujete a pak už s ním obvykle mnoho let nic neděláte.

DS223j – použití pro ukládání  nebo zálohování dat

Nejčastěji si uživatelé pořizují NAS pro ukládání a sdílení dat a pro zálohování. Pro tyto činnosti je výkon DS223j zcela dostatečný. Cenový rozdíl mezi ním a jeho výkonnějšími sourozenci (DS223+ apod.) je poměrně vysoký, takže pokud chcete jen ukládat soubory, nemusíte se bát, že by zařízení nestíhalo.

Díky dvěma diskům je ošetřena situace, kdy by jeden disk přestal fungovat. Pro tento případ je k dispozici režim RAID-1, který na oba disky zrcadlí stejný obsah a v zařízení jsou tak data dvakrát. Když jeden disk odejde, máte data ještě na druhém disku, takže stačí porouchaný disk ze zařízení vytáhnout a vložit místo něj nový disk. Synology automaticky zdetekuje nový disk a nabídne Vám pomocí průvodce jeho zařazení do stejného svazku jako původní disk a tím se opět začne se zrcadlením. Pokud Vám Synology začne hlásit problém s diskem, na nic nečekejte a vyměňte za ho nový co nejdříve pro případ, že by se náhodou rozbil i ten druhý.

Podporované typy RAID: Synology Hybrid RAID, Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1
Podporované protokoly: SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV

Pokud jde o zálohování, je potřeba také zmínit, že NAS neřeší všechna rizika, protože o zařízení můžete také přijít: zařízení spadne, krádež, blesk, apod. Pokud tedy řešíte bezpečné zálohování, je třeba mít na paměti i toto a mít ještě další kopie dat jinde. Doporučujeme tento článek o zálohování.

Pro zálohování se určitě hodí souborový systém Btrfs, který umožňuje např. snapshoty celých sdílených složek, klonování, lépe ochrání před ransomware apod. Starší model Btrfs nepodporoval. Toto je asi hlavní důvod, proč dát přednost DS223j před DS220j.

DS223j – použití pro multimédia

Pokud plánujete přehrát si občas film uložený na NASu v původním formátu a HD/FHD rozlišením, tak to půjde bez problémů. U rozlišení 4K už to nemusí být ideální, záleží na parametrech videa. Pokud ale chcete formát přizpůsobit lépe zařízení (přepočítávání), tak je lepší poohlížet se spíše ve vyšších řadách. Ale pro základní přehrání videa je zařízení dostatečné.

Rozdíly Synology DS223j vs. DS220j

DS220j je předchůdce recenzovaného modelu, který je stále v nabídce prodejců a jeho cena s uvedením modelu DS223j trochu klesla. Ačkoliv je to stále velmi použitelné zařízení, spíše volte novější model. Zde jsou hlavní důvody:

 • Vyšší RAM: 1GB oproti 512MB u staršího modelu.
 • Lepší procesor: Realtek RTD1619B (1,7GHz) oproti Realtek RTD1296 (1,4GHz).
 • Souborový systém: DS223j podporuje také Btrsf.
 • Vyšší spotřeba energie při běhu disků (16,5W oproti 12,5W) a mírně nižší spotřeba při hibernaci (4W oproti 5W).
 • Novější model by měl podporovat Plex (zatím nevyzkoušeno)

Lehce vyšší výkon (vyšší CPU+RAM) poznáte např. při indexování fotek, nebo spouštění aplikací. Rychlost běžné práce se soubory je srovnatelná u obou modelů. Softwarová výbava je u obou modelů stejná.

Produkt: Synology DiskStation DS223j
Kód produktu: DS223j
Oficiální stránky produktu: https://www.synology.com/cs-cz/products/DS223j