Jak zálohovat počítač (PC s Windows)

Srozumitelný návod o zálohování počítače tak, abyste o svá data nepřišli – čím zálohovat, kam zálohovat, jak často a kolik Vás to bude stát.

Systém zálohování

Při nastavení způsobu zálohování je dobré vzít v úvahu, jaká data máte na počítači. Jinak budete přistupovat k zálohování, když počítač používáte k práci a podnikání, a jinak, když je počítač jen pro zábavu a na brouzdání po internetu. Pro důležitější data se doporučuje pravidlo 3-2-1:

  • 3 = uchovávejte důležitá data minimálně ve třech kopiích. První kopií se myslí promární data na Vašem počítači, druhá a třetí kopie by měly být jinde.
  • 2 = mějte data na dvou různých médiích, aby se snížilo rizika spojená s použitím stejných typů médií.
  • 1= alespoň jednu kopii mějte v jiné lokalitě (mimo domov/kancelář) – to kdyby Vám například do domu uhodil blesk a zničil všechna elektrická zařízení, při požáru domu nebo kdyby Vás kompletně vykradli.

Také záleží na tom, jak často data měníte a jak často byste tedy měli zálohování provádět.

V dnešní době jsou skoro všechny počítače neustále připojeny k internetu a účet u cloudové služby (Microsoft, Apple, Google) má téměř každý. Takže jako druhá kopie dat se nabízí automatické zálohování do cloudu pomocí synchronizace. Tedy pokud pracujete např. s Windows a data máte ve složce OneDrive, vše, co sem uložíte, se zároveň nahraje také do cloudu. Pokud Vám vadí omezení pouze na složku OneDrive, zkuste se podívat, jak nastavit OneDrive jako disk. Synchronizace souborů do cloudu se někdy nepovažuje za skutečné zálohování, protože když si soubor smažete omylem na počítači, smaže se také v cloudu – ale zaprvé se soubor v cloudu maže až se zpožděním po nějaké době a o zálohu ve smyslu havárie počítače určitě jde. No a třetí kopii pořídíte např. pomocí externího disku nebo NASu a když projdete pravidlo 1-2-3, máte splněno. Samozřejmě mluvím spíše o běžných uživatelích a nekritických datech. Firemní správci mají ještě další vrstvy záloh.

Zálohovací média – kam zálohovat

Na externí pevný disk – jednoduše připojte dostatečně velký externí HDD k Vašemu počítači pomocí USB nebo jiného rozhraní a ručně nebo pomocí některého programu  (viz dále) data zazálohujte. Lze snadno přenášet, takže je zde větší šance na fyzickou ztrátu – proto je dobré myslet na fyzické zabezpečení proti krádeži a používat dobré šifrování. Nabízí kapacity jednotek až desítech TB, což je dostatečné pro většinu běžných uživatelů na dlouhou dobu.

Na síťový pevný disk – některé sítě obsahují fileservery na ukládání dat, na tyto účely lze vyhradit také starší počítač s vhodnými diksy, případně lze externí pevný disk připojit např. k některým routerům a zde je pak mohou sdílet i další uživatelé. Pozor ale na bezpečnost dat – tedy kdo může mít k Vašim datům na síti přístup.

Do NAS – což je zařízení určené pro zálohování, nebo pro sdílení dat. Většinou obsahuje dva nebo více disků, které lze nakonfigurovat tak, aby na nich byly data uložena ve dvou kopiích, tzn. když jeden disk odejde, tak jsou ještě na druhém a vadný disk lze jen nahradit novýcm a zařízení se postará o zbytek.

Do cloudu – mnoho cloudových služeb nabízí různé způsoby zálohování dat, např. OneDrive, Google Disk, Apple iCloud Drive, Dropbox, AWS a další. Pozor na to, že při pomalém internetovém připojení může nahrávání záloh chvílo trvat. Výhodou cloudu je skutečnost, že k datům můžete přistupovat i z jiných míst a zařízení. Na druhou stranu je tu i riziko – vše co je na internetu může být za jistých okolností dostupné i jiným uživatelům, např. pokud někdo získá Vaše hesla a nepoužíváte vícefaktorové ověření.

DVD, Blu-ray, CD – tato optická média byla ještě nedávno běžným způsobem zálohování, který je dnes již na ústupu. Potřebujete vypalovačku (mechaniku), média (disky), místo na skladování. Zálohy mají jen omezenou životnost. Jedná se o přenositelná média, takže je zde větší šance na fyzickou ztrátu – proto je dobré myslet na fyzické zabezpečení proti krádeži a používat dobré šifrování.

SD karty, flashdisky a jiná přenosná média se pro zálohování příliš nedoporučují kvůli trvanlivosti, ale kopírovat na ně data samozřejmě jde. Nejčastěji se používají pro drobné zálohy vybraných souborů nebo pro zavádění systému nebo obnovovacích programů.

Existují ještě další možnosti, které však nejsou určené běžným uživatelům, např. magnetické pásky, disková pole a jiné speciality. Ty jsou doménou spíše specializovaných organizací a proto je vynecháme.

Programy pro zálohování – čím zálohovat

Existuje velké množství jednoduchých i pokročilých nástrojů na zálohování. Při výběru je dobré nejprve mít jasno, jakým způsobem zálohovat a kam.

  • Zálohy souborů a složek – vhodné, pokud chcete zálohovat jen data, protože operační systém a programy lze znovu nainstalovat (i když to může chvíli trvat a je to otravné),. Zálohovací program prostě zkopíruje vybrané složky a soubory do cílového úložiště a je hotovo Je to tedy také mnohem rychlejší, než kopírovat celé disky.
  • Záloha pomocí image (obrazu disku) – obrazy jsou přesné kopie celého disku (bez prázdných sektorů) nebo oddílu na disku. Lze z nich tedy obnovit kompletně celý počítač včetně operačního systému a všech ostatních dat, o kterých jste možná ani nevěděli. Zálohování je pomalejší a zabírá víc místa.
  • Bootovací médium: když systém celý zhavaruje a nenabíhá, budete potřebovat pro start obnovovacího programu bootovací médium, které také vytvoříze v zálohovacím programu. Obvykle to je USB flashdisk, případně předpřipravená partition na pevném disku.

Pro zálohování se používá kombinace výše zmíněných metod. Např. se průběžně ukládají vybrané složky a soubory a jednou za týden/měsíc/čtvrtletí/pololetí se provede záloha celého disku.

Zde jsou nejoblíbenější zálohovací programy:

Nástroj Zálohování a obnovení (Historie souborů) je součástí Windows a slouží k zálohování souborů, složek a nastavení systému. Toto je dobrá základní možnost zálohování, která je zdarma.

Cobian Backup – nástroj zdarma, který nabízí základní možnosti zálohování. Nabízí také plánovač záloh souborů a složek na různá úložiště (pevné disky, externí disky i síťová úložiště). Má také možnost komprese a šifrování.

WD Backup / Seagate Backup – programy dodávané spolu s externími disky zdarma

Acronis Cyber Protect Home Office – balíček známý dříve pod názvem Acronis True Image. nabízí všechny základní i pokročilé funkce pro zálohování a práci s disky.

EaseUS Todo Backup – kompletní zálohovací balíček

R-Drive Image – komplexní balíček pro zálohování a práci s disky (images, partitions).

Macrium Reflect – program pro vytváření obrazů celého oddílu na disku, nebo disku jako celku. Pracujete nejen s jednotlivými adresáři, ale s celými oddíly i disky najednou. Takový obraz pak můžete uložit na jakékoliv jiné paměťové médium a později jej opět obnovit na původní disk.

Genie Timeline – velmi povedený zálohovací program, windowsovská obdoba Time Machine  (MacOs). Nabízí zálohování na externí i síťové disky, průběžně monitoruje změny na počítači a po připojení externího disku automaticky zazálohuje změněné soubory. Poskytuje šifrování, výběry složek nebo typů souborů i vyloučené soubory, které se naopak nemají zálohovat. Podporuje verzování souborů a obsahuje také průzkumníka záloh – pro každý soubor vyhledá jeho zálohu ve verzi platnou ke konkrétnímu datu.

Perfect Backup – nástroj zdarma, jednoduchý zálohovací program se základními funkcemi.

Backblaze – záloha do cloudu, cena $70 ročně za neomezenou kapacitu.

Carbonite – záloha do cloudu, cena od $67 ročně za neomezenou kapacitu (bez videí).

Zoolz – záloha do cloudu, různé ceny pro různou kapacitu úložiště.

Záloha bitové kopie systému – Vytvořte zálohu bitové kopie systému celé instalace systému Windows, systémových souborů a aplikací pomocí nástroje Zálohování a obnovení systému Windows. To umožňuje v případě potřeby obnovit celý systém.

Jak často zálohovat?

Čím častěji budete zálohovat, o tím méně dat přijdete v případě problému.

Pokud synchronizujete data do cloudu, tak máte základní záchranu k dispozici téměř okamžitě na online disku. K tomu mám ještě na pozadí běžící program Genie Timeline, který také průběžně zálohuje důležité soubory a složky na NAS. Navíc soubory verzuje – můžete si tedy vyvolat nejen poslední zálohu, ale třeba se vrátit k souboru, jak vypadal před půl rokem. Třetí zálohu, tedy image celého počítače na externí disk, pak dělám už jen několikrát ročně, pro jistotu.

Cena zálohování

Cenu za zálohování lze rozdělit do několika dílčích nákladů:

  • Cena za hardware a média (externí disky, NAS + disky, mechaniky apod.). Externí Harddisk WD My Book 4TB stojí cca 3.000 Kč, tedy zhruba 0,75 Kč za 1 GB. Jednou za několik (5-7 let) je dobré zvážit výměnu HDD, protože i disky mají nějakou živostnost. I když disk často pracuje deset i více let, riziko poruchy se s rostoucím věkem zvyšuje.
  • Cena za zálohovací software – několik základních je k dispozici zdarma a postačují pro běžné nenáročené použití, tedy 0 Kč. S vyššími nároky je třeba počítat i s nějakým lepším SW, pořizovací cena obvykle v rozmezí 1000-3000 Kč.
  • Cena za online úložiště, pokud ho využíváte. Pokud máte předplatné Office 365, máte v ceně poměrně hodně prostoru OneDrive, další si můžete přikoupit. Totéž platí pro ostatní cloudové poskytovatele.

Další články: