Virtuální desktop v cloudu

Vzdálený virtuální desktop se může hodit pro různé účely firmám i jednotlivcům.  Zde je seznam neznámějších poskytovatelů virtuálních desktopů (DaaS – Desktop as a service). Cloud PC můžete používat odkudkoliv, často se také sdílí mezi několika uživateli.

Z uživatelského pohledu tyto služby fungují tak, že se pomocí vzdálené plochy, nainstalovaného klienta, případně pomocí prohlížeče připojíte na svůj cloudový desktop a zde pak v online režimu pracujete.

Při pořízení je kromě ceny a technických parametrů hostingu dobré podívat se také na provozovatele služby, protože o data, jejich bezpečnost a dostupnost jde především.

Seznam budu průběžně doplňovat.

Amazon Workspaces

AWS nabízí ve své široké nabídce také virtuální desktopy. Má velké geografické pokrytí a nejbližší lokalita je Frankfurt. V nabídce je několik variant:

  • Windows Value (1vCPU, 2GBRAM, 80GB disk) za $29 měsíčně;
  • Windows Standard (2vCPU, 4GB RAM, 80GB disk) za $37 měsíčně
  • příplatek za MS Office za $14.95 měsíčně
  • Cena za linuxový desktop začíná na 25 dolarů měsíčně (1vCPU, 2GBRAM, 80GB disk)

Dále Amazon nabízí variantu AWS Workspaces Web – platí se $8 za aktivního uživatele (MAU), v ceně je 200 hodin a nad tento limit je poplatek 0,04/min.

Linuxuvou nejnižší variantu Amazon Workspaces lze vyzkoušet na 3 měsíce zdarma.
web: https://aws.amazon.com/workspaces/

Microsoft 365 Cloud PC

  • Basic tarif za €28 měsíčně (2vCPU, 4GB RAM, 128GB disk)
  • Standard tarif za €37 měsíčně (2vCPU, 8GB RAM, 128GB disk)

Microsoft Azure Virtual Desktop

Spíše pro úplnost, toto je nabídka určená pro korporátní účely. Tímto ceníkem se člověk opravdu nechce probírat:  https://azure.microsoft.com/cs-cz/pricing/details/virtual-machines/windows/#pricing

V2 Cloud

Desktop s Windows 10 si na V2 Cloud lze pořídit za cenu od $35 za měsíc (2CPU, 4GB RAM, 50GB disk).

Kasm Cloud Desktop

Cena za desktop s Linuxem (2core, je $10 za měsíc.
web: https://www.kasmweb.com/#pricing

Kamatera Express

Kamatera má v nabídce vzdálené počítače s Windows (od $14 měsíčně) i Linuxem (od 4$ měsíčně) a nabízí 14-denní zkušební dobu zdarma.  Servery jsou především v USA a Evropě – nám nejbližší uzel je ve Frankfurtu.
web: https://www.kamatera.com/express

Flaneer

V této službě je nejnižší tarif za €47,5 měsíčně při konfiguraci 16GB RAM, 128GB SSD, v konfogurátoru lze naklikat i nižší. V nápovědě je uvedeno, že se po 1h:45min nečinnosti počítač vypne, aby nespotřebovával tolik energie – čili to není vhodné pro všechny případy.
web: https://www.flaneer.com/

Shells

Ceník začíná na 5 dolarech, ale minimum počítačů, které lze objednat je 8. Uvádí se několik podporovaných OS – Ubuntu, Mint, Debian, OpenSuse, atd. S Windows to je horší, na webu je sice uveden „Windows 10 Experience“, ale ve službě samotné Windows nikde nevidím. Bezplatný trial není v nabídce, jen 7-denní refundace platby.
web: https://www.shells.com/

Cloudalize

web: https://www.cloudalize.com/pricing/#price