Synology DS220j

Synology DiskStation DS 220j je NAS úložiště pro dva disky od výrobce Synology. Jde o cenově dostupný základní model, určený především pro zálohování a domácí použití.

Základní parametry

Synology DS220j zezaduSynology DS220j zepředu

  • 2x HDD
  • Procesor: 1x Realtek RTD1296
  • Paměť RAM: 512 MB DDR4 (nelze navýšit)
  • Porty: 1x ethernet RJ-45 1Gb + 2x USB 3.2
  • Souborový systém: EXT4
  • Rozměry: 165 mm x 100 mm x 225,5 mm
  • Spotřeba elektřiny: 12,46 W (při práci), 5,06 W (hibernované disky)

Balení obsahuje samotné zařízení, napájecí adaptér s kabelem, ethernetový kabel, šroubky k uchycení HDD.
Balení neobsahuje disky, pokud je nekupujete ve speciální sadě.

Uživatelský systém je velmi povedený a vhodný i pro začátečníky, k dispozici je také řada rozšíření, které lze do systému nainstalovat.

Jaké disky do Synology DS220j?

Synology DS220j disky
První věc, kterou budete už při pořízení tohoto NASu řešit, jsou disky – jakou velikost, značku a typ HDD pořídit. Doporučuje se použít nové, nikoliv použité disky. Značka je na Vás, výrobce uvádí seznam kompatibilních disků. Pokud jde o kapacitu disků, je to na Vás a Vašich potřebách, nejčastěji se v současnosti kupují disky mezi 2TB-8TB. Disky nemusí být stejně velké ani nemusí mít stejné značky, ale pokud jste si NAS pořídili kvůli zálohování, doporučuje se pořídit si dva stejné disky stejné značky.

Ačkoliv lze do NASu použít různé řady disků, nejlepší je pořídit ty, které jsou pro provoz v NASu přímo určené. Nejčastěji jde o tyto řady:

  • Western Digital Red Plus – pozor musí tam být to Plus, tak poznáte disky, které využívají technologii zápisu CMR. Naopak disků „bez Plus“ se vyvarujte, pracují s technologií SMR, která je v NASech problematická.
  • Seagate IronWolf

Odborníci dokonce doporučují kupovat disky s časovým odstupem, pro případ, kdy by byla celá výrobní série disků vadná. Případně můžete požádat dodavatele, aby Vám prodal každý disk z jiné série.

Někteří prodejci nabízí také nákup balíčku NAS s již nainstalovanými disky. Doporučuji si koupi této sady nejprve spočítat, často není moc výhodná oproti samostatnému nákupu jednotlivých částí. Instalaci disků zvládne úplně každý, kdo vlastní šroubovák.

DS220j – použití pro zálohování dat

Nejčastěji si lidé pořizují Synology pro ukládání nebo zálohování svých dat. Předem chci napsat, že pokud si pořizujete tento model DS220j pro zálohování, tak výkonově je plně dostačující. Cenový rozdíl mezi ním a jeho vyššími sourozenci (DS220+, DS 720+, apod.) je poměrně vysoký, takže pokud chcete jen ukládat soubory, nemusíte se bát, že by zařízení nestíhalo. Dalším rozdílům (např. souborový systém BRTS) se budeme věnovat v jiném článku.

Díky dvěma diskům lze ošetřit situaci, kdy jeden disk přestane fungovat – a je skoro jisté, že se to stane, je jen otázkou času kdy. Pro tento případ je k dispozici režim RAID-1. Při použití RAID1 se na oba disky zrcadlí stejný obsah a v zařízení jsou tak data dvakrát. Když jeden disk odejde, máte data ještě na druhém disku a stačí porouchaný disk ze zařízení vytáhnout a vložit místo něj nový disk. Synology automaticky zdetekuje nový disk a nabídne Vám pomocí průvodce jeho zařazení do stejného svazku jako původní disk a tím se opět začne se zrcadlením.

Pokud Vám Synology začne hlásit problém s diskem, asi není třeba na nic čekat a doplnit tam co nejdříve nový disk pro případ, že by se náhodou rozbil i ten druhý – znáte přece, že Murphyho zákon funguje a co se může rozbít, to se rozbije obvykle v nejnevhodnější chvíli.

DS220j se často zmiňuje jako vhodný model pro vstup do světa NAS – za docela rozumné peníze (okolo 4500 Kč + cena 2 disků) pořídíte plně funkční řešení pro ukládání dat. Časem možná zjistíte, že potřebujete něco s více disky, nebo zařízení podporující BRTS souborový systém. Ale cena za vyšší třídu je výrazně vyšší a tento rozdíl by Vás možná od nákupu NAS úplně odradil, což by byla škoda.

Pokud jde o zálohování, je potřeba také zmínit, že NAS neřeší všechna rizika – např. pokud Vám NAS upadne, nebo do domu uhodí blesk, můžou se zničit oba disky najednou. Taky Vám zařízení někdo může ukrást a o data tak také přijdete. Pokud tedy řešíte bezpečné zálohování, je třeba mít na paměti i toto a mít ještě další kopie dat jinde.

DS220j – použití pro multimédia

S multimédii je to složitější. Pokud chcete na chytré televizi občas jen přehrát film uložený na NASu v původním formátu a HD/FHD rozlišením, tak to půjde bez problémů. Já takto na starém Philipsu filmy běžně sleduji – v TV si jako zdroj nastavím Síť, televizor mi zobrazí složku s filmy a vybraný titul přehraje. U 4K filmů už by to nemuselo být ideální a záleží na parametrech videa (kodek). Pokud ale chcete formát přizpůsobit lépe zařízení (přepočítávání), tak tento model vhodný není a nepodporuje Plex, na to jsou vybavené až vyšší řady. Ale pro základní přehrání videa je zařízení dostatečné.

Rozdíl mezi Synology DS220j vs. DS220+

Tradiční otázka při výběru je, zda má smysl investovat do vyššího modelu DS220+.

1) Procesor: řada Plus obsahuje procesory Intel, takže je zařízení rychlejší, řada J má pomalejší procesor ARM. Pokud chcete jen ukládat soubory a zálohovat, tak výkonnější stroj nepotřebujete. Pokud ale plánujete transkódovat videa do 4K, budete potřebovat Plus.

2) RAM: zatímco DS220j má paměť RAM 512MB a nelze upgradovat, DS220+ má 2GB s možností upgradu na 4GB.

3) Konektory: oba modely mají 2 porty USB, ale liší se počtem ethernetový portů – řada J má jeden gigabitový port, řada Plus má dva.

4) Souborový systém: dalším důležitým rozdílem je souborový systém. DS220j má EXT4 a DS220+ má navíc také BTRFS, který je pokročilejší a nabízí např. možnost verzování souborů. Btrfs je také vyžadován např. pro zálohování Synology Active Backup for Business, takže pokud ho plánujete, je potřeba zvolit 220+.

5) Cena: v době vytvoření tohoto článku byl cenový rozdíl poměrně velký – DS220j: 4600Kč vs DS220+: 8500 Kč – samozřejmě bez disků.

Od těchto rozdílů se odvíjí použití obou zařízení. Čím více věcí chcete na zařízení dělat, tím více dává smysl jít do vyšší verze. Pokud ale chcete jen úložiště pro Vaše soubory, DS220j splní Vaše očekávání.

Jaká je spotřeba Synology DS220j?

Tento NAS je velmi úsporné zařízení, spotřeba elektřiny je velmi nízká v porovnání s jinými způsoby ukládání (např. použití starších počítačů jako fileservery), ale také v porovnání s dalšími NASy stejného výrobce. Zařízení při nečinnosti uspává disky a v tomto stavu hibernace je spotřeba okolo 5W. Při vytížení disku udává výrobce cca 12W – asi tu bude i o trochu výše, ale stále je to perfektní hodnota.

V nastavení lze také nastavit vypínání zařízení v různou denní dobu – např. v 20:00 nastavit automatické vypínání a ráno probouzení v 9:00. Tím lze také ušetřit elektřinu. Navíc pokud máte povolený přístup z internetu, tak vypnuté zařízení je přeci jen odolnější vůči případným útočníkům.

Je Synology DS220j hlučné?

Je a není. Do ložnice si ho nedávejte, protože v úplném tichu by Vás rušilo, pokud si nenastavíte automatické vypínání na noc. Ale při běžném denním ruchu jeho provoz nijak neruší, mám ho na stole za monitorem a skoro o něm nevím.

Lze Synology DS220j připojit přes WiFi?

NASy obvykle nemají WiFi modul. Asi proto, že bezdrátové připojení je výrazně pomalejší než po kabelu a o přenos dat jde u NAS většinou v první řadě. Ale samozřejmě Wifi zprovoznit lze – nejčastěji tak, že NAS umístíte poblíž nejbližšího wifi routeru a propojíte ho kabelem.

Někdy je však router nebo switch daleko a ethernetovým kabelem to prostě nejde. V tom případě je možné použít tzv. powerline – jsou to dvě krabičky, které umožní přenos dat pomocí běžných elektrických rozvodů. Jednu krabičku zapojíte do elektrické zásuvky u NASu a připojíte k ní Synology ethernetovým kabelem. Druhou krabičku dáte do elektrické zásuvky u routeru a opět propojíte. Funguje to docela dobře, jen to má některá omezení – např. někdy tomu vadí, když jsou zásuvky připojené na různé fáze v domě, jindy vadí rozdvojky apod. Používám je pro připojení na zahradu a i přes více fází a prodlužovačku s rozdvojkou to docela dobře běhá – takže je potřeba vyzkoušet.

Další možnost je použití Wifi USB dongle – někdo to taky používá, ale prý je to dost pomalé.

Záložní napájení NAS

K NASu se často doporučuje pořídit ještě další zařízení – UPS, čili záložní napájení pro případ výpadku nebo nestability sítě. Disky jsou na výpadky elektřiny velmi náchylné a mohou se takto zničit. Při výběru UPS nejprve zvažte, co všechno na záložní zdroj chcete připojit – jen Synology, nebo také router, případně počítač, atd. Dále zvažte, jak dlouho by měla UPS držet zařízení po výpadku v provozu a podle toho vyberte kapacitu baterie a počet zásuvek.  Když pořizujete UPS k NASu, ujistěte se, že spolu zařízení budou umět komunikovat. Při výpadku elektřiny se zapne UPS a ta dá vědět NASu, aby se včas vypnula ještě předtím, než dojde baterie. Doporučení na NAS připravujeme v dalším článku.

Produkt: Synology DiskStation DS220j
Kód produktu: DS220j
Oficiální stránky produktu: https://www.synology.com/cs-cz/products/DS220j

 

Tip: Hledáte novější model této řady? Zkuste se podívat do sekce Synology DS223j, kde najdete informace a recenzi nového vstupního modelu NAS.