Návody a tipy pro Synology DS220j

Srozumitelný návod pro Synology DS220j krok za krokem. Od uživatelů pro uživatele.

Montáž disků

Poté, co Synology rozbalíte z krabice, je nejprve nutné namontovat do NASu disky.

Disky vytahujte z jejich obalů až těsně před instalací, aby byly chráněny před statickou elektřinou. Tato NAS je určena pro disky 3,5″, pokud máte notebookové disky 2,5″, tak si budete muset přikoupit redukční rámečky, nejsou součástí balení.

Nejprve odšroubujte dva šroubky na zadní straně Synology a jen tlakem prstů vysuňte bočnici směrem dopředu. Mělo by to jít lehce, není třeba žádného násilí ani použití nástrojů. Na konec ještě namontujte držák disků, přiložený také v dodávce.

Vyndejte z ochranného obalu první disk a snažte se nedotýkat jeho elektronických částí. Zasuňte disk do spodní pozice Synology tak, aby do sebe dobře dosedly konektory. Přiloženými šroubky disk upevněte – neodstraňujte gumové podložky pod šroubky, ty tam musí zůstat, protože snižují vibrace. Stejným způsobem vložte i druhý disk a nasaďte zpět kryt zařízení a zajistěte ho zpět šroubky. Hotovo, můžete připojit ethernetový kabel a napájení na zadní straně. Je nutné připojit NAS do stejné sítě, ke které jste připojeni na svém počítači, jinak zařízení neuvidíte – obvykle tedy do routeru nebo wi-fi routeru.

 

První zapnutí a instalace Synology DS220j DiskStation Manageru

NAS se zapíná pomocí jediného tlačítka na přední straně. Po jeho stisknutí se rozsvítí kontrolky a zařízení bude docela dlouho startovat, instalovat a restartovat. Také pozor, při instalaci systému budou disky zformátovány a přijdete od data, která na nich máte.

Zapněte na svém počítači internetový prohlížeč (měl by být připojený k internetu) a jděte na stránku https://finds.synology.com/ nebo na stránku http://synologynas:5000/ podle toho, která Vám bude fungovat. Měl by se Vám zobrazit průvodce instalací operačního systému DSM (DiskStation Manager). Po nalezení zařízení klikněte na tlačítko Připojit a odklikněte souhlas s podmínkami.

V dalším kroku zadáte název serveru (např. Synology1) a vytvoříte si administrátorský účet (uživatelské jméno a heslo).

Všimněte si nyní adresní řádky prohlížeče a zapište si adresu – pomocí této adresy se budete připojovat ke svému NASu.

Poté Vám systém nabídne založení účtu QuickConnect, což doporučuji udělat. Pomocí něj se lze vzdáleně připojovat na zařízení. Lze aktivovat a deaktivovat později v nastavení.

Nyní se dostanete do samostného prostředí DSM.

 

Úvodní nastavení Synology – vytvoření poolu a svazku

1. Jděte do Storage Manager > HDD/SDD, kde uvidíte oba pevné disky, které jste do krabičky vložili. Můžete je na tomto místě také otestovat, nebo ještě lépe naplánovat zde pravidelné testování pomocí SMART testů., např. týdně nebo měsíčně. Pokud tam nejsou oba, nebo je u některého problém, nepokračujte dál a nejprve vyřešte vadný disk, nebo špatné zapojení disku.

2. V sekci Storage Manager > Pool vytvořte nový tzn. storage pool. V NAS se dá pracovat s různými kombinacemi disků a režimy, ve kterých pracují. U dvoudiskového zařízení těch možností tolik není, buď budou pracovat disky samostatně, nebo oba dohromady v jednom poolu. Více možností je ve vícediskových zařízeních, čím víc disků, tím více možností, ale to není náš případ. Nyní tedy přichází důležité rozhodnutí – v jakém režimu mají naše dva disky pracovat.

Synology nabízí dvě možnosti: Better performance and High flexibility. Většina z nás si NAS pořídila kvůli ukládání dat nebo zálohování, proto zvolíme High flexibility a v dalším kroku RAID type: SHR.

Pokud by někoho zajímaly i jiné možnosti, tak je možno zvolit Better performance a vybrat si jeden z následujících režimů:

  • Režim RAID-1: v tomto režimu se na oba disky ukládá stejný obsah a pokud jeden z disků odejde, data jsou k dispozici na druhém. Čil pokud máte 2 disky 4TB a 4TB, tak k dispozici bude v tomto režimu celková kapacita cca 4TB, protože druhé 4TB jsou použity k zrcadlení dat. V praxi je to o něco méně, protože je potřeba tam uložit i systém, servisní data, apod. Jde o nejčastější režim a používá se tam, kde je potřeba snížit riziko ztráty dat.
  • Režim RAID-0: sloučí disky do jednoho většího. Protože ale fyzicky čte a zapisuje najednou na dva disky, tak ve výsledku je přenost dat mnohem rychlejší. Tento režim se využívá především ve hrách, nebo jiných aplikacích náročných na přenos dat. Zároveň jde zde ale vyšší riziko ztráty dat – pokud se rozbije jeden disk, přijdete o data na obou.
  • Režim Basic:  budete používat disk jako jednoduchou jednotlu, žádný překryv dat tam není a k dispozici tedy máte 2x4TB prostoru.
  • Režim JBOD: sloučení více disků do jedné jednotky, když se jeden zaplní, začne se zapisovat do druhého. Budete mít 8TB disk.

V dalším kroku nechte zaškrtnuté oba disky, protože je zařízení potřebuje pro zrcadlení dat. Po potvrzení nechte proběhnout test disků a jste na konci vytvoření poolu disků.

3. V sekci Storage Manager > Volume vytvořte nový svazek z poolu vytvořeného v předchozím bodě. Zvolte Choose existing pool a vyberte ten jediný, který tam máte. DS220j nemá souborový systém BTRFS, čili se použije EXT4. Pro velikost disku ponechte přednastavenou maximální hodnotu. Vytvořením svazku je vše připraveno na práci se soubory a složkami. Můžete Control Panel zavřít.

Uživatelé a skupiny

Pro každého, kde bude na NAS přistupovat, vytvořte samostatného uživatele – v Control Panel > Users & Groups > User. Nezapomeňte na sebe a vytvořte si svůj neadministrátorský účet.  Administrátorský účet pro běžnou práci nepoužívejte.

Je užitečné uživatele rozdělit do skupin, podle jejich práv – např. kolegové, rodina, děti, TV atd. Každá skupina bude používat NAS jinak. Práva nadefinujte na úrovni skupin a uživatele jen pak přiřadíte správné skupině a nemusíte se starat o přidělování práv každému samostatně.

 

Sdílené složky (Shared folders)

Sdílené složky jsou mocný nástroj, který umožňuje zakládat složky pro různé uživatele nebo skupiny. Budu pracovat s příkladem, kdy používám NAS pro osobní i pracovní použití a navíc chci některé věci sdílet s ostatními členy domácnosti.

Já si pro příklad vytvořím dvě základní složky (struktura může být samozřejmě jakákoliv, je to jen a Vás):

  • Rodina – sem může kdokoliv z naší rodiny a nejsou v ní žádná citlivá data, jen fotky a videa, školní práce dětí, atd.
  • Prace – zde mám pracovní data, která nechci s nikým sdílet a navíc je chci mít zabezpečené šifrováním pro případ, že by NAS někdo ukradl.

Jděte do Shared folders (na ploše DSM) a vytvořte novou složku. Pojmenujte si jí Rodina a povolte Recycle Bin, aby se smazaná data nejprve přesouvala do koše, kde budou ještě chvíli dostupná. V dalším kroku je možnost zašifrovat disk – to u Rodiny nepotřebuji, takže nechám přeskočím. V dalším kroku povolte kontrolní součty (Enable data checksum) a potvrďte. V dalším kroku se objeví tabulka s oprávněními ke čtení a zápisu. Vyberte Read/write u všech uživatelů z rodiny.

Stejným způsobem založím také složku Prace s tím rozdílem, že tentokrát také zapnu šifrování (Encrypt this shared folder) a vložím šifrovací klíč, tedy nějaké heslo. Je nutné si heslo zapamatovat nebo poznamenat, bez něj se k datům nedostanete! V tabulce oprávnění zaškrtnu jen sebe, nikdo jiný sem nesmí.

Kromě sdílených složek je také možné zapnout privátní složku pro každého uživatele, kdam bude mít přístup pouze on.

 

Jak zpřístupnit sdílenou složku ze Synology na počítači

V Control panelu jděte do sekce File services a povolte SMB (zaškrtněte checkbox SMB Service). Níže na stránce v modrém boxu vidíte adresu sdílené složky, např. můj příklad: \\Synology1

Když si otevřete Průzkumník na svém počítači a kliknete na ‚Tento počítač‘ pravým tlačítkem, objeví se v menu možnost ‚Namapovat síťový disk‘ > zde zvolíte písmeno jednotky, např R: jako Rodina a síťovou cestu \\Synology1\Rodina . Zároveň zaškrtněte „Připojit se při příštím použití“, aby si počítač toto připojení pamatoval i po vypnutí. Zvolte dále ‚Použít jiné přihlašovací údaje‘ a zadejte username a heslo, které jste si přidělili jako uživateli v NAS. Např. ‚Milan‘ a ‚Heslo-321‘. Po potvrzení by se Vám měla složka zobrazit v počítači a můžete s ní pracovat jako s jakoukoliv jinou složkou.

 

Doporučení pro prvních pár dní provozu

Ačkoliv jsou disky poměrně spolehlivé, občas se stane, že odejdou. Není to pravidlo, ale disky odcházejí nejčastěji hned po nákupu a poté až po letech využívání. Proto je lepší pár dní na disky neukládat nic kritického a spíše je intenzivně otestovat pomocí delších zápisů a čtení. Čili tam nenahrávejte hned důležitá firemní data, ale spíše hromadu filmů a obrázků, které si ale ponechávejte ještě také v původním umístění. Už několikrát se mi stalo, že disk po několika hodinách odešel a musel jsem ho nechat vyměnit. V tu chvíli jsem byl rád, že nemám na disku žádná důležitá data, o která bych se musel bát. Také je dobré nechat provést kompletní kontrolu disku – pozor, trvá to dlouho, tak si to nechte třeba na noc.

 

Jak se přihlásit na NAS

Na Synology se přihlašujete jen pro správu zařízení, např. když potřebujete změnit nastavení, děláte údržbu, přidáváte uživatele apod. Zapnete si internetový prohlížeč a do adresy dáte:

  • Pomocí názvu serveru, jak jste si ho pojmenovali při instalaci – např. Synology1
  • Pomocí https://quickconnect.to/<JmenoVasehoServeru>
  • Pomocí IP adresy na vaší síti, např. http://192.168.1.XX – co je XX si musíte zjistit podle Vašeho nastavení.

 

Aplikace

Aplikace jsou programy, které můžete na NAS nainstalovat a která rozšíří funkcionalitu Vašeho zařízení – např. prohlížeče obrázku, přehrávače filmu, bezpečnostní programy apod. Aplikace instalujete pomocí Package Manager, což je obdoba Google Play nebo Apple Storu – vyberete aplikaci a kliknete na tlačítko Instalovat.

Nejoblíbenější aplikace:

  • Moments – umožňuje synchronizovat fotografie z počítačů, mobiů, cloudových úložišť a prohlížet je ze všech těchto zařízení.
  • Video Station – umožní stramovat videa ze Synology do Vaší sítě.
  • Synology Drive – obdoba Google Drive, kde lze vytvářet dokumenty a sdílet je s ostatními.

 

 

Zde je pár dalších tipů, jak nastavit svůj NAS Synology. Zapněte Control panel a přepněte se do Pokročilého režimu.

Vypnout QuickConnect: Pokud neplánujete přistupovat na NAS z vnějšího internetu (mimo Vaši domácí nebo pracovní síť, tak vypněte QuickConnect, zvýšíte tím bezpečnost. (Control Panel > QuickConnect > odškrtnout checkbox Enable QuickConnect)

Vypnout původního administrátora. Synology má při prvním spuštění uživatele ‚admin‘. Stejně jako v běžném operačním systému, tak je lepší toho defaultního vypnout a používat jen vlastního. Jděte proto do Control panel > Users > admin > Disable.