Wise / Transferwise – zahraniční převody s výhodným kurzem

Informace o službě Wise (dříve TransferWise), zkušenosti s používáním a recenze služeb.

Wise.com (dříve TransferWise) je služba, která poskytuje převody peněžních prostředků mezi jednotlivci i firmami. Jejím cílem je usnadnit a zlevnit posílání peněz do zahraničí. Wise funguje na principu peer-to-peer, nedochází tedy k tradičním mezibankovním převodům a tím ke zvyšování nákladů o další poplatky. Místo toho spojuje napřímo uživatele, kteří chtějí poslat peníze, s příjemci lateb. Kromě zahraničních převodů nabízí Wise také účty ve více měnách, debetní karty a další finanční služby. Wise je veřejně obchodovatelná společnost se sídlem v Londýně, zákazníci z EU mají smluvní vztah s belgickou pobočkou, čili řídí se belgickým právem. Wise.com ale není skutečná banka, takže u ní např. nejsou pojištěny vklady, jako je to u skutečných bank.

Multiměnový účet

Jak založit účet Transferwise / Wise: K otevření účtu je potřeba se zaregistrovat na Wise.com:

 • Krok 1: zadat email. Můžete také použít registraci pomocí Google/Facebook/Apple ID, ale to nedoporučuji.
 • Krok 2: zvolit, zda chcete vytvořit osobní účet (Personal account) nebo firemní účet (Business account).
 • Krok 3: vybrat zemi trvalého pobytu (Czech Republic).
 • Krok 4: zadat své telefonní číslo – po odeslání Vám přijde SMS s ověřovacím kódem, který vepíšete do políčka Enter code.
 • Krok 5: zvolíte bezpečné heslo.

Dále vyplníte své osobní údaje a jako u každé finanční instituce, i zde je zákonná povinost ověřit totožnost uživatelů, takže bude třeba naskenovat a nahrát svůj doklad totožnosti, možná až při překročení určité výše transakce.

Po založení máte možnost zvolit měny, které na svém účtu chcete držet. Každá měna je zde pojmenována jako tzv. Balance (zůstatek).

Jedna měna účtu musí být jako primární. Když na účet přijdou peníze v měně, kterou nemáte aktivní, tak se platba automaticky převede do Vaší primární měny. Pokud se chcete směně vyhnout, je potřeba mít tuto měnu aktivovanou, tedy vytvořenou její složku (Balance). To se dělá pomocí dlaždice „+ Open balance“.

Wise / Transferwise účet

Cena za vedení účtu Wise / Transferwise

Založení a vedení účtu u Wise.com pro osobní účely je zdarma, neplatíte žádný poplatek ani za více měn, jako to má třeba RB. V případě firemního účtu je poplatek 1150 Kč za založení účtu (poplatky za vedení účtu zde také nejsou). V tuto chvíli není v ceníku ani žádný poplatek v případě neaktivity, jako nedávno zavedl Paypal.

Vklad na Wise účet a výběr Wise účtu

Pokud si chcete dobít účet, klikněte na zůstatek (Balance) dané měny a vedle aktuální výše zůstatku uvidíte možnost +Add (Přidat).

Zadejte výši vkladu a v dalším kroku vyberte způsob dobití:

 • Low cost: pomocí bankovního převodu (zdarma pro CZK, u zahraničních měn / bank je to různé) – dostanete číslo účtu v místní bance, na který vklad pošlete
 • Fast and easy: pomocí platební karty  (pro CZK 0,52%, ale sazba se může měnit, u jiných měn jsou poplatky poplatky různé)

Před dobitím systém zobrazí poplatky za převod i odhad délky trvání převodu.

Podobně je to také u výběru prostředků z Wise – máte možnost volit z různých metod s různými náklady. Já osobně mám v adresáři uloženo číslo svého korunového účtu a peníze si prostě převedu pomocí jednoduché platby – viz dále. Náklady na převod 100 USD jsou v době psaní tohoto článku 0,89 USD, a například pro částku $1000 je poplatek 5,63 USD. Opět před samotným převodem uvidíte veškeré náklady a měnový kurz, takže víte přesně, kolik dostanete na účet.

 

Posílání plateb a konverze měn

Poslání platby v domácí i cizí měně je jednoduché:

Krok 1: Kliknout na tlačítko Send money (Poslat peníze) vlevo nahoře pod logem a vybrat Single payment (Jednoduchá platba):

Wise / Transferwise - platba

Krok 2 – výběr zdroje: z jakého měnového zůstatku (balance) se mají peníze odeslat.
Ideální je, když  nedochází ke konverzi měn, čili pokud chcete platit v dolarech a máte dost této měny, použijte ji.

Wise.com - poslat peníze

V nabídce je také možnost odeslat peníze z Vaší banky (Send from your bank). V tomto případě zašlete peníze na místní bankovní účet Wise a teprve zde dojde ke konverzi na cílovou měnu, čímž ve většině případů získáte lepší kurz oproti kurzu své banky.

Krok 3 – částka a měna: v dalším kroku vyberete kolik prostředků chcete převést a do jaké měny. V mém případě jsem tedy zvolil, že chci převést ze svého dolarového zůstatku 1000 USD a chci, aby je příjemce dostal v českých korunách. Na stejné stránce hned uvidím, jaký bude poplatek za převod (Fee) a v jakém kurzu se převedou dolary na české koruny (Guaranted rate).

Wise / Transferwise platba

Krok 4 – příjemce platby: v dalším kroku specifikujete příjemce platby. Pokud je již uložený, lze ho vyhledat pomocí jména, emailu nebo telefonu. Pokud ho zadáváte poprvé, kliknete na Nový kontakt (new contact) a zadáte jeho jméno, banku a číslo účtu (je možné zadat místní formát, IBAN, nebo kartu), adresu a další detaily. Zajímavostí je, že když neznáme bankovní spojení příjemce, Wise nám povolí nechat políčko prázdné a pošle příjemci zprávu, aby ho doplnil sám – pokud nereaguje, platba neproběhne a peníze neodejdou.

Wise / Tranferwise - platba

Nakonec se ještě zobrazí závereční shrnutí všech detailů platby a po potvrzení dojde k provedení platby. O realizaci Vám přijde emailem oznámení.

Cena za platby Wise.com / Transferwise

Bez konverze měny v rámci systému Wise.com: zdarma. Když si pošlete stejnou měnu v rámci služby Wise (typ platby „Wise account transfer“).

Převody mezi svými zůstatky v různých měnách: tedy například když máte na svém účtu více měn (CZK, EUR, USD apod.) a provedete mezi nimi převod, zaplatíte poplatek % z převedené částky, tedy např. CZK>EUR 0,46%; CZK > USD 0,49% atd.

Za odeslání platby mimo Wise (obvykle tedy z bankovních účtů nebo karet na jiné účty) jsou účtovány poplatky, které se odvíjejí především od typu platby (Low cost nebo Easy transfer nebo Fast transfer) a výše převáděného obnosu.

 • Low cost (nízkonákladová) varianta je nejpomalejší a jde o platbu z disponibilního zůstatku měny na účtu Wise nebo z bankovního účtu odesílatele, který ji pošle na účet Wise ve své zemi a Wise ji pak převede na účet příjemce. Zahrnuje jen fixní poplatek €0,37 při SEPA platbě. Neodvádí se žádné procento z převáděné částky. Pokud je potřeba provést platbu mimo SEPA systém, tedy pomocí SWIFTu, zvýší se fixní poplatek o €3,55 na celkových €3,92.
 • Easy transfer je k dispozici jen ve vybraných zemích (zatím není nabízen v ČR) a je limitován max. částkou € 3000. Je rychlejší a stojí €0,37 + 0,12% z převáděné částky. Opět je zde příplatek €3,55, pokud jde o platbu SWIFT.
 • Fast transfer je nejrychlejší a nejdražší. Pro platbu se použije Vaše platební karta, ze které se peníze strhnou a pošlou příjemci. Platí se základní poplatek €0,37 + 0,41% z převáděné částky. Opět je zde příplatek €3,55 za platbu SWIFT.

V případě, že při převodu dochází ke konverzi měn, jsou výše uvedené poplatky různé pro různou měnu, takže např. :

 • při převodu €1.000 na korunový účet bude základní poplatek €0,41 + 0,54% z převáděné částky, celkem tedy bude poplatek €5,78 ve verzi low cost a €9,84 ve verzi Fast transfer.
 • při převodu 10.000 Kč na eurový účet bude základní poplatek 5,05 Kč + 0,47% z převáděné částky, tedy celkem 51,81 Kč ve verzi Low cost a 103,29 Kč ve verzi Fast transfer. Zde také hraje roli aktuální kurz koruny k euru.

💡 Na stránkách služby najdete přehlednou kalkulačku Wise, kde si můžete snadno náklady i směnný kurz před platbou spočítat.

Příjem plateb od Wise

Pokud Vám přes Wise někdo peníze pošle, je několik možností:

 • Odesílatel poslal peníze na Váš bankovní účet – v tom případě je to běžná bankovní platba, která se Vám objeví ve výpisu, jakmile peníze dorazí. Při odeslání Vám Wise odešle zprávu, že došlo k transakci a že můžete očekávat transakci.
 • Odesílatel poslal peníze na Váš Wise účet – peníze se objeví na Vašem Wise účtu, pokud máte aktivován danou měnu, tak se připíše k ní bez konverze. Pokud nemáte, převede prostředky na zůstatek Vaší primární měny.

 

Platební karty Wise

Pokud chcete v zahraničí platit pomocí svého účtu Wise, tak se nabízí pořízení jejich debetní karty. Cena za vydání karty Wise je 180 Kč za osobní kartu a 100 Kč za firemní kartu (výše se může měnit podle aktuálního kurzu CZK/EUR). S kartou platíte pomocí středového kurzu, nebo pomocí zůstatku na Wise v dané měně. Výběr z bankomatu – do €200, 2 výběry měsíčně. Nad tento limit si Wise účtuje poplatky €0,5 + 1,75 % z vybírané částky.

Jako doplněk k plastové kartě si lze vygenerovat také virtuální kartu Wise, pomocí které lze platit na internetu.

Automatické platby Wise

Wise nabízí užitečný nástroj – Auto conversion provede převod až ve chvíli, kdy se měnový kurz dostane na Vámi nastavenou úroveň. Nastavíte si částku v původní měně a požadovaný kurz a systém počká, až ho bude dosaženo a pak teprve provede platbu.

Wise auto conversion

Historie Wise.com

Společnost Wise (dříve TransferWise) založili v roce 2011 Taavet Hinrikus a Kristo Käärmann. Hinrikus byl prvním zaměstnancem společnosti Skype a zažil vysoké poplatky a špatné směnné kurzy spojené s převodem svého platu z Estonska do Spojeného království. Käärmann měl podobné zkušenosti, když pracoval pro společnost Deloitte v Londýně. Oba přátelé viděli potřebu efektivnějšího a transparentnějšího řešení pro přeshraniční převody peněz a založili společnost TransferWise.

V počátcích fungovala společnost TransferWise jako vedlejší projekt, přičemž Hinrikus a Käärmann používali k převodům mezi svými zeměmi vlastní peníze. Služba si postupem času oblíbilo mnoho uživatelů a společnost se rychle rozrostla, rozšířila nabídku produktů a expandovala do celého světa.

V roce 2015 spustila společnost TransferWise svůj Borderless account (účet bez hranic), který uživatelům umožňuje držet a spravovat peníze ve více měnách. Společnost také představila debetní karty a další finanční produkty, čímž se profilovala jako fintechová společnost s kompletními službami.

V roce 2020 se společnost TransferWise přejmenovala na Wise, což má odrážet její širší zaměření nad rámec přeshraničních převodů a její závazek využívat technologie k tomu, aby peníze fungovaly lépe pro všechny. Dnes společnost Wise obsluhuje miliony zákazníků ve více než 50 zemích a její hodnota přesahuje 5 miliard dolarů.

Produkt: Wise.com (Transferwise.com)
Web: www.wise.com