PayPal – internetové platby po celém světě

PayPal je platební systém, který umožňuje jednotlivcům i organizacím jednoduše posílat finanční prostředky. Služba je rozšířená po celém světě a podporuje mnoho měn.  Platby pomocí Paypalu jsou bezpečné, v e-shopech nepotřebujete uvádět číslo své platební karty.

PayPal účet je zdarma a za běžné osobní převody mezi uživateli PayPalu se také nic neplatí. Naopak zpoplatněné je převod komerčních plateb, směna cizích měn, a další finanční služby.

Pomocí PayPalu lze:

  • platit v online obchodech v Česku i zahraničí v korunách i cizí měně
  • posílat platby fyzickým i právnickým osobám na jejich Paypal účet
  • firmy mohou přijímat platby od svých zákazníků, a z jejich  paypal účtů, případně pomocí debetních a kreditních karet, šeků a dalších nástrojů

Jak platba PayPalem funguje

Potřebujete mít Paypal účet, který je zdarma. Na účet si buď nabijete nějaké peníze, nebo si k účtu připojíte svou platební kartu.

Při platbě Vás eshop přesměruje dočasně do PayPalu, kde pomocí uživatelského jména a hesla přihlásíte do účtu a potvrdíte platbu. Peníze se buď strhnou ze zůstatku (pokud jsou na účtu nabité), nebo platba „proteče“ k obchodníkovi pomocí spárované platební karty. V tomto případě PayPal obchodníkovi nepředává číslo platební karty, v tom je transakce bezpečnější. Po zaplacení Vás Paypal přesměruje zpět do obchodu a je hotovo. Emailem Vám ještě přijdou detaily o provedené platbě.

PayPal a cizí měny

Na svém účtu PayPalu můžete mít více měn a pracovat s nimi samostatně. Pokud právě nakupujete v Kč, tak se použije korunový zůstatek, pro zahraniční platbu můžete použít eurový nebo dolarový zůstatek. Ale stačí mít jen jednu měnu a používat automatickou konverzi.

Je potřeba poznamenat, že měnové kurzy PayPalu jsou ve srovnání s Revolutem nebo TransferWise výrazně horší.

Další věcí je výběr cizích měn z PayPal účtu. Pokud Vám pošle někdo platbu na PayPal v dolarech, nelze si je z PayPalu poslat na dolarový účet v české bance. Z PayPalu můžete do české banky převést jen Kč, což je díky nevýhodným kurzům dost nepříjemná věc. Pokud Vám na Paypal chodí nějaká cizí měna, je výhodné využít zůstatek pro nákupy v této měně a vyhnout se konverzi.

Měny, ve kterých lze mít samostatný zůstatek: Česká koruna (CZK), Euro (EUR), Americký dolar (USD), Maďarský forint, Polský zlotý, Švýcarský frank, Dánská koruna, Britská libra, Norská koruna, Švédská koruna, Australský dolar, Kanadský dolar, Hongkongský dolar, Nový izraelský šekel, Japonský jen, Mexické peso, Novozélandský dolar, Filipínské peso, Ruský rubl, Singapurský dolar, Thajský baht, Nový tchajwanský dolar.

Poplatky PayPal

  • Vedení účtu je zdarma, pokud proběhne nějaká aktivita během 12 měsíců
  • Poplatek za neaktivitu 12 měsíců: 270 Kč
  • Výběr zůstatku na  bankovní účet zdarma, pokud dochází ke směně měny, aplikuje se poplatek za směnu
  • Poplatky za směnu kurzu
  • Poplatky za výběry kartou

Klady a zápory PayPalu

+ velké rozšíření, mnoho uživatelů i obchodů
+ účet i základní převody zdarma
+ uživatelsky přívětivé prostředí
+ multiměnový
+ bezpečnost plateb
+ snadná refundace platby

– měnové kurzy
– výběr do banky v ČR jen v Kč
– horší podpora