PayPal – poradna a dotazy

Poradna pro uživatele PayPalu – jak pro osobní, tak firemní použití.

Tuto stránku budeme postupně rozšiřovat. Pokud máte nějaký dotaz, použijte formulář pro komentáře na konci této stránky.

Jaký je minimální vklad nebo zůstatek PayPal účtu

Minimální zůstatek není, nemusíte tedy na PayPalu mít žádné peníze. Pokud máte připojenou k účtu kartu, tak při platbě PayPal peníze strhne z karty a pošle je obchodníkovi.

Jak zrušit nebo zakázat v PayPalu pravidelnou automatickou platbu

Jděte do nastavení účtu – ikona kolečka nahoře napravo vedle  tlačítka Odhlásit a zde do sekce platby a klikněte na tlačítko Spravovat automatické platby. Zde vidíte seznam poskytovatelů, kterým jste povolili v minulosti strhávat si platby z Vašeho Paypal účtu. Po kliknutí na daného poskytovatele se zobrazí detaily s možností zrušit automatickou platbu – jakmile to uděláte, v následujícím zúčtovacím období PayPal nepovolí poskytovateli strhávat další peníze.

PayPal - zrušení automatické platby

Kam se vrátí refundovaná platba z PayPalu?

Jestliže zaplatíte za zboží nebo služby pomocí platební karty spárované s PayPalem, peníze jen protékají od vydavatele karty přes PayPal až k prodejci. A při refundaci platby to proběhne stejně, jen v opačném pořadí – tedy od prodejce přes PayPal až na kartu nebo účet spárovaný s kartou. Na Paypalu uvidíte aktivitu, ale vrácená platba na PayPalu nezůstane.

Naopak pokud jste zaplatili z PayPalu nikoliv spárovanou kartou, ale přímo z nabitého zůstatku PayPalu, vrátí se refundace na zůstatek PayPalu.

Jak v PayPalu vyexportovat seznam plateb do Excelu

Přihlašte se na Váš účet Paypalu a jděte do sekce Activity > All transactions. Zobrazí se Vám seznam pohybů a v záhlaví tabulky napravo najdete odkaz Download – klikněte na něj. Vyberte ve filtru typ pohybů, které se budou exportovat – všechny, kompletní platby, nebo jen ty ovlivňující zůstatek (balance affecting). Dále vyberte období, např. Minulý měsíc (Past month) a formát výstupu – CSV jsou sloupce oddělené čárkou, TAB jsou sloupce oddělené tabelátorem, dále je tam PDF a exporty do účetního systému QuickBooks a Quicken. Pokud nevíte jaký, vyberte TAB a klikněte na Create Report. Za chvilku se soubor vytvoří (trvá několik sekund až několik minut) a můžete ho stáhnout v tabulce Activity Reports pomocí tlačítka Download. TAB je textový soubur, takže pokud s ním chcete pracovat v Excelu, klikněte na něj pravým tlačítkem myši, vyberte Otevřít v… a vyberte MS Excel. Excel pozná, že to není jeho typ souboru a zobrazí se průvodce importem – zadáte že jde o formát definovaný oddělovačem (Delimited) a jako oddělovač nastavte tabelátor a ostatní oddělovače odškrtněte. Měl by se Vám zobrazit soubor rozsekaný do sloupců, který pak uložte jako typ XLSX.

Jak v Paypalu stáhnout oficiální výpis z účtu

Pokud potřebujete od PayPalu získat oficiální výpis z účtu s počátečními a koncovými zůstatky a operacemi, pak se přihlašte na účet a jděte do sekce Activity > All reports. V levém menu vyberte sekci Statements (Výpisy) a v ní měsíční výpisy (Monthly), případně jiná období (Custom). V dané sekci najděte požadované období a u něj pak napravo možnost stáhnout jako PDF – po kliknutí na Request se začne PDF generovat a za chvíli se Vám na tomto místě objeví možnost stáhnout si ho (Download).

Jak naimportovat transakce z PayPal do Pohody

Na návodu pracujeme.

Lze požádat v PayPalu o chargeback

Chargeback se týká plateb, které se čerpají pomocí platební karty banky. Přes Paypal většinou jen platba prochází pomocí spárované platební karty, takže je potřeba se obrátit spíše na banku, která kartu vydala. Pokud ale platba byla pomocí zůstatku nabitém na PayPalu, tak je situace odlišná a zkuste kontaktovat PayPal pomocí jeho Centra pro řešení stížností, což je obdobné chargebacku.

Jak zrušit PayPal účet

Přihlašte se na svůj účet v paypalu a jděte do nastavení účtu (ozubené kolečko). V sekci Možnosti účtu zvolte „Zrušit účet“ a pak ještě jednou potvrďte. Hotovo. Nicméně ještě před samotným zrušením udělejte tyto kroky:

  • vyberte si veškeré peníze, které zde máte – ve všech měnách
  • ujistěte se, že nemáte nějakou aktivní nedokončenou operaci
  • stáhněte si veškeré výpisy a aktivity, kdybyste je v budoucnu potřebovali
  • odeberte všechny karty, které máte s paypalem spojené
  • a pro jistotu smažte všechny informace, které Vám to dovolí smazat.

Taky doporučuji se před zrušením účtu zamyslet, zda jste v nedávné době neprovedli pomocí PayPalu platby za nějaké nákupy – kdyby došlo na reklamaci a vrácení peněz, tak Vám je bude obchodník vracet zpět na PayPal, kdyby už účet neexistoval, mohly by nastat komplikace.

Někteří uživatelé uvádějí, že jim nejde účet zrušit, protože ho mají limitovaný od PayPalu. Například z důvodu, že PayPal chce nejprve ověřit majitele účtu. V tomto případě nejprve doporučujeme vyřešit důvod limitace, který Vám Paypal sdělil při blokování a pak se teprve pustit do rušení účtu.

 

👋 Chcete se na něco zeptat? Napište níže do komentářů – Váš komentář se na stránce nezobrazí, ale přijde nám zpráva a pokusíme se odpovědět (uveďte správně svůj email).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *