Pohoda hosting – vzdálená Pohoda a seznam poskytovatelů

Účetní program StormWare Pohoda se nejčastěji provozuje lokálně na počítačích uživatelů. Ale Pohodu lze také provozovat vzdáleně – nainstalovat ho na počítač nebo server, na který lze pomocí vzdálené plochy nebo jiným nástrojem přistupovat z internetu, nebo alespoň z jiných počítačů v místní síti.

Výhody vzdálené Pohody

Na stejný účetní počítač může přistupovat více lidí (např. účetní, majitel firmy, fakturant, externí účetní firma, auditor, apod.). To je velká výhoda, protože např. fakturant zde vystaví faktury, které pak již účetní nemusí přepisovat ani importovat. Majitel firmy vidí potřebné přehledy a má kontrolu nad financemi. Na druhou stranu je potřeba myslet na to, že čím víc lidí má k datům přístup, tím větší opatrnosti je potřeba, aby nedošlo k nějakým problémům – např. aby fakturant svévolně neměnil data. Při sdílení je tedy nezbytné přidělit každému vlastní uživatelský účet a nastavit správná oprávnění.

Účetní firmy často pomocí vzdálené plochy zpřístupňují některé moduly Pohody svým klientům – nejčastěji zmíněné vystavování faktur, pokladnu, výkazy atd. Pokud se klient naučí základní ovládání Pohody, pak to může externí firmě výrazně ulehčit zpracování vstupů a často se zmenší požadavky na posílání různých reportů a přehledů.

Ze vzdáleného přístupu také vyplývá možnost připojit se k Pohodě odkudkoliv – tedy z kanceláře, ordinace, z domova, z chaty, na cestách – kdekoliv, kde máte internet.

Pohoda v cloudu také umožňuje používat tento software na MacOs a iOS. Stormware lze provozovat jen na platformě Windows, ale když se pomocí vzdálené plochy připojíte z MacBooku nebo jiného Apple zařízení, můžete Pohodu použít také. podobně pak Pohoda a Linux systémy.

Stormware Pohoda v cloudu

Prvním způsobem, jak provozovat vzdáleně Pohodu je využít některý z komerčních hostingů, specializovaných na tento software. Zde je několik poskytovatelů.

  • Pohoda v cloudu od iPodnik
  • DragonCloud (450 Kč /měsíc pro 1 uživatele)
  • Pohoda Online od BlahaSoft (540 Kč / měsíc pro 1 uživatele)
  • CZcloud (499 Kč / měsíc pro jednoho uživatele vč. licence Pohody)
  • Nethost Pohoda hosting ( od 895 Kč/měsíc pro 3 uživatele)
  • Picabo
  • a další

Poskytovatel se postará o technické zajištění serveru (instalace, HW a jeho správa, Windows OS, dostupnost + záloha napájení UPS, elektřina, klimatizace atd.), často v rámci ceny nebo za příplatek pomůže přenést data ze současného programu na jeho server, nastaví účty. Prostě vše je mnohem snazší, než když zkusíte hostovat si Pohodu sami.  Na druhou stranu je potřeba počítat náklady na hosting – většinou podle typu Pohody, rozsahu dat a počtu uživatelů. Cena za hosting Pohody je 600 Kč za měsíc a roste s počtem uživatelů, provozem, verzí Pohody a dalšími parametry. K ceně za hosting je ještě potřeba přičíst cenu za licenci Pohody.

Při výběru poskytovatele dbejte také na solidnost, reference a ochranu dat – dáváte svá důležitá data do rukou někomu dalšímu. Trvejte také na smlouvě o zpracování údajů (DPA) a pečlivě si pročtěte podmínky použití a smlouvu.

Pohoda na počítači v místní síti

Další možností je nainstalovat Pohodu na vlastní počítač ve firmě nebo doma a zprovoznit k němu přístup uživatelům – buď uvnitř sítě, nebo z internetu. Samozřejmě je potřeba myslet především na bezpečnost – přístup, dostupnost, zálohy, údržba, atd.

Takový počítač musí běžet samozřejmě pod Windows, ideálně to probrat s Vaším IT specialistou (zda propojit přes TeamViewer, vzdálenou plochu, terminal server, případně zda budete potřebovat SQL Server apod.).

Pro tento způsob je také potřeba myslet na licence, a to nejen na správnou licenci Pohody, ale také ostatních nástrojů na tomto počítači. Např. běžné desktopové Windows nejsou určeny pro multiuživatelský přístup a proto je vhodnější spíše Windows Server.