Panasonic Aquarea T-CAP

Panasonic Aquarea T-CAPTepelné čerpadlo Panasonic Aquarea T-CAP s oddělenou venkovní a vnitřní jednotkou. Podrobné informace o tepelném čerpadle, tipy k jeho používání a další praktické informace od uživatelů.

Nabídka tepelných čerpadel pro domácnosti je velmi široká a nabízí se mnoho modelů a výkonnostních variant. Při výběru jsem hovořil s dodavateli, nezávislými odborníky i uživateli. I pokud jste úplný laik, je dobré se seznámit se základními principy a fungováním tepelných čerpadel. Teorii zkusíme sepsat v budoucnu do samostatného článku.

Základní informace o Panasonic Aquarea T-CAP

Aquarea T-CAP je řada tepelných čerpadel vzduch-voda, určených pro nízké venkovní teploty – tepelné čerpadlo funguje bez topné spirály až do -20. Vyrábí se v několika variantách:

 • Podle výkonu: 9kW, 12 kW, 16 kW
 • Podle počtu fází: jednofázové a třífázové
 • Splitové (samostatné venkovní a vnitřní jednotky) nebo monoblok (jedna venkovní bedna).
 • Generace – aktuálně je na trhu generace H

Velmi tichá venkovní jednotka (jen u třífázové varianty se dvěma ventilátory). Některá tepelná čerpadla jsou velmi hlučná, stačí se projít v chladnějším dnu po ulici. Protože naše jednotka musí být umístěna v blízkosti sousedů, byla hlučnost jedním z důležitých kritérií.

Účinnost tepelného čerpadla – čerpadlo pracuje i v nízkých teplotách, nepotřebuje v mrazech tak často zapnout záložní tepelnou spirálu. Zatím mám vyzkoušený mráz -15 °C, čerpadlo fungovalo a topilo. Čím nižší teplota, tím se snižuje COP (okolo nuly se pohybuji okolo hodnoty 3, při -15 bylo okolo 2, naopak v teplých podzimních dnech může být COP 4 a výše).

Dobré reference od uživatelů i odborníků, pokud jde o provoz, návratnost i servis.

Jaký výkon tepelného čerpadla zvolit

Pozvěte si odbornou firmu, která nejlépe určí, jakou variantu čerpadla zvolit a zda je to vůbec vhodné řešení. Článků na toto téma bylo sepsáno mnoho – nejprve zateplete  dům a vyměňte stará okna za moderní s vysokými izolačními vlastnostmi. Je třeba se ujistit, zda jsou stávající radiátory a potrubí vhodné a případně nejprve provést jejich výměnu. Zhodnotit Vaše prostorové možnosti atd.

Regulace tepelného čerpadla

 • Podle venkovní teploty (ekvitermní regulace) – doporučované a nejběžnější režim. Venkovní jednotka obsahuje teplotní čidlo a tím se automaticky reguluje výkon čerpadla. V instalačním nastavení lze měnit křivku a běžný uživatel pak může zvyšovat nebo snižovat teplotu otopné vody pomocí škály -5 … +5.
 • Podle vnitřní teploty – prostorový termostat.
 • Bohužel nejde zkombinovat oba dva režimy najednou, tedy že se by se čerpadlo řídilo venkovní teplotou, ale zároveň by bralo v úvahu také vnitřní teplotu a podle toho posouvalo křivku. 
 • Lze přepnout regulaci přímo na teplotu otopné vody, ale to je spíše pro specifické případy – nastavíte si, kolik má mít teplota vody a čerpadlo se podle toho řídí.

Ovládací panel tepelného čerpadla lze vyjmout z čela zařízení a umístit ho např. v jiné místnosti.

Účinnost tepelného čerpadla Panasonic Aquarea T-CAP – COP

Hodnoty COP (=topný výkon/elektrický příkon) se pohybují v rozmezí 1-5.  COP závisí především na venkovní teplotě a teplotě vody v topné soustavě. Každý výkonový model to má trochu jinak, nejlepší hodnoty má 9kW, který je do rodinných domů instalován nejčastěji. Zde několik příkladů z reálného použití:

Pro teplotu topné vody 35°C a různé venkovní teploty:

 • +8°C COP=4
 • 0°C COP=3
 • -5°C: COP=2,5
 • -10°C COP=2

Hodnoty od výrobca poměrně dobře odpovídají skutečnosti. Dnes přes den byla teplota okolo -5 a čerpadlo ukazuje COP 2,4.

Ohřev teplé užitkové vody tepelným čerpadlem místo bojleru

Panasonic nabízí jako doplněk  tepelnému čerpadlu také nádrže na TUV z nerezové oceli, nebo ze smaltu, případně lze použít i produkty dalších výrobců. Při pořízení čerpadla určitě doporučuje zvážit jeho pořízení. Nebo alespoň při instalaci tepelného čerpadla udělat přípravu na jeho budoucí zapojení.

Udávaná maximální teplota užitkové vody je 55°C (bez zapnutí topné spirály), obvykle se teplota nastavuje o něco méně 48 – 50°C.

Má také dezinfekční režim – antilegionela . V tomto režimu se v pravidelném intervalu (např. 1x týdně) dočasně zvedne teplota vody na 65°C.

Aquarea Smart Cloud

Panasonic nabízí jako doplněk také možnost ovládat tepelné čerpadlo po síti. Zároveň s tím dostanete zdarma také přístup k provozním informacím a grafům provozu tepelného čerpadla, což je dpole mého názoru ještě vyšší hodnota, než zmíněné dálkové ovládání. Za Smart Cloud nic neplatíte, ale musíte investovat do adaptéru, pomocí kterého se připojíte (malá krabička s Wifi modulem a ethernet konektorem). Pomocí něj se také dokáže technik připojit na tepelné čerpadlo a diagnostikovat problém.

Panasonic Aquarea a automatizace pomocí IFTTT

Pomocí služby IFTTT lze provádět automatizaci, např. zapnutí/vypnutí topení a bojleru, zapnutí/vypnutí tichého režimu, změnu nastavení v závislosti na nějaké podmínce .

Přehled všech akcí lze najít zde: https://ifttt.com/aquarea_smart_cloud

Další funkce – bivalence, fotovoltaika, smart grid

Pomocí modulu  Aquarea CZ-NS4P lze do tepelného čerpadla přidat podporu fotovoltaiky, technologií Smart Grid, pokročilé zapojení 2 nezávislých zón (bivalence), apod.

Oficiální stránky produktu: https://www.aircon.panasonic.eu/CZ_cs/ranges/aquarea/t-cap/

Stránky tohoto produktu s recenzemi, návody a poradnou právě připravujeme.