Pouzdro pro Onyx Boox Nova Air

Originální cover pro Onyx Boox Nova Air jsem si pořídil až na druhý pokus. Nejprve jsem myslel, že mi bude stačit pouzdro ve stylu kapsy, kam se čtečka zasune – jeho cena je totiž poloviční. Časem jsem ale zjistil, že to pro mě nebyla dobrá volba a zainvestoval jsem tedy ještě jednou – do tohoto otevíracího pouzdra.

Čtečka v pouzdře drží pomocí magnetů v levé části zařízení, takže vložení i vyjmutí z desek je velmi pohodlné a rychlé. Magnet je dostatečně silný, takže čtečka nemá tendenci se z pouzdra uvolnit. Vše pasuje na milimetr přesně, kvalita zpracování desek je dobrá.  Jsou to opravdu jen desky, není možné z nich složit stojánek, jak to u některých pouzder bývá.

Onyx Boox Nova Air pouzdro otevřené Onyx Boox Nova Air pouzdro z boku

Desky jsou z polyuretanu, který je pevný a neklouže z ruky. Uvnitř je materiál sametovější a příjemný na dotek. První originální pouzdro bylo stříbrné a s druhou řadou Onyx Boox Nova Air 2 přišly další barevné varianty – hnědá, zelená a oranžová.

Onyx Boox Nova Air cover

Proč si desky pořídit

  • desky mají hardwarová tlačítka (pro otáčení stránek a další funkce), která samotná čtečka neobsahuje
  • čtečka se lépe drží v ruce, protože samotné zařízení má úzké boční rámečky
  • desky jsou kvalitně provedené a mají malou hmotnost
  • pohodlné magnetické zavírání, dobře drží
  • při otevření desek se zařízení samo probudí
  • zařízení v deskách nestudí a neklouže z ruky

Zkušenosti s používáním

Protože často cestuji a beru čtečku vždy sebou, považuji desky za nezbytné příslušenství. Kvalitativně se mi zdá vše v pořádku, po několika měsících používání se nic netrhá, neláme, neohýbá. Čtečka drží v deskách pevně a nevypadává. Když desky otevřu, tak se zařízení probudí a rozsíví, není třeba použít zapínací tlačítko. Při zavření desek se naopak zařízení opět uspí. To platí jen pro režim hibernace, když je zařízení úplně vypnuté, tak se musí pro zapnutí použít horní tlačítko On/Off.

Na deskách jsou nalevo od čtečky dvě hardwarová tlačítka – nahoru a dolů, které při čtení použijí pro listování mezi stránkami. V nastavení čtečky je samostatná sekce „Inteligentní kryt“, kde lze nastavit, které tlačítko otočí stránku dopředu a které dozadu. Také zde lze nastavit, jakou akci provést při dlouhém podržení každého tlačítka – např. skočit o kapitolu dopředu a dozadu, akce Zpět, jít na Home, refresh stránky, otočení osvětlení, screenshot apod. Já zde mám nastaven refresh displeje a go home. Lze také nastavit akce pro různé aplikace.

Desky jsou tenké a kopírují velmi těsně rozměry zařízení, takže nezabírají oproti samotné čtečce mnoho místa navíc. Také hmotnost je díky použitému materiálu nízká.

Čtení s deskami je výrazně lepší. Důvodů je několik: Nova Air má poměrně úzké boční rámečky, takže není moc prostoru na uchopení. S otevřenými deskami tak získáte více prostoru pro držení i v případě, že desky otočíte úplně dozadu za zařízení – odhaduji tak o dva centimetry. Navíc je povrch vnitřní části desek příjemně sametový, takže se při otočení pohodlně drží a nemá tendenci klouzat. Při držení samotné kovové čtečky mám studený pocit, který se tímto pouzdrem vyřešil.

Desky tedy řeší téměř vše, co mi vadilo na čtečce – ve smyslu ochrany zařízení i komfortu používání.

Nedostatky

Za největší nedostatek považuji cenu – 1000 Kč se mi zdá přehnaně vysoko. OnyxBoox Nova Air je také cenově vysoko, čili stejná strategie.

Magnety v deskách způsobují, že stylus na některých místech displaje funguje hůře, nebo vůbec – např. v levém horním rohu. Při psaní stylusem je proto lepší čtečku z desek vyndat – naštěstí je to díky magnetickému uchycení v deskách velmi snadné. Dotykové ovládání prstem magnety není ovlivněno a funguje správně.

Stylus je na čtečce uchycen magneticky ale často mi v tašce ze zařízení odpadne, protože nedrží úplně pevně. Proto by se mi líbilo, kdyby na stylus pouzdro myslelo a mělo nějaký držák, což bohužel nemá. Protože OnyxBoox nosím často sebou v batohu, tak si budu muset pořídit ještě samostatné ouško, které lze na desky nalepit.

Rozměry a kompatibilita

  • Šířka při zavřených deskách: 148 mm
  • Šířka při zavřených deskách: 304 mm
  • Výška 197 mm
  • Tloušťka se čtečkou uvnitř: 8 mm

Desky jsou určeny pro 7.8″ modely Onyx Boox Nova Air (černobílý display) , Onyx Boox Nova Air C (barevný display) a jejich druhou řadu – Onyx Boox Nova Air 2. Zároveň je možno kryt použít na čtečku z jiné řady: Onyx Boox Edison.

Produkt: EBPBX1163 (stříbrná), EBPBX1178 (zelená), EBPBX1179 (hnědá)
Web: https://onyxboox.com/accessory#g-onyx-boox-cases