Notion – mocný nástroj pro úkoly a poznámky

Notion je online systém pro osobní i pracovní produktivitu – jde o virtuální pracovní prostor, ve kterém můžete psát zápisky, organizovat si projekty a úkoly, spolupracovat s ostatními. Hodí se nejen pro pracovní záležitosti, ale také pro osobní užití, nebo pro domácnost. Vše si lze nastavit podle sebe tak, jak to člověku nejlépe vyhovuje.

Základním prvkem v Notion jsou tzv. bloky (blocks), které lze postupně přidávat a propojovat dohromady. Blokem jsou texty, obrázky, tabulky a databáze, seznamy, mediální nebo datové soubory, skripty a mnoho dalších. Lze to trochu přirovnat k inteligentní wiki s mnoha vrstvami a uživateli.

Typické použití Notion:

  • Wiki – úložiště znalostí, poznámky, zápisky
  • Tvorba dokumentů a jejich vizuální prezentace
  • Projekty – evidence a řízení projektů s úkoly, statusy, závislostmi, různými náhledy
  • Digitální kancelář

Abyste využili potenciál Notion, je dobré si s ním na začátku trochu hrát a pochopit koncepci a možnosti tohoto nástroje.

Stránky

Obsah se v Notion tvoří pomocí stránek (Page), které postupně přidáváte. Seznam stránek se pak zobrazuje v levém menu.

Jak přidat novou stránku? Pro přidání nové stránky stačí kliknout na „+ Add a page“ a napsat název stránky.  Můžete si vybrat šablonu stránky, nebo začít od nuly s prázdnou stránkou „Empty page“.

Notion - přidat stránku

Bloky

Do stránek se vkládá obsah pomocí tzv. bloků (blocks). Mají mají mnoho podob: text, nadpisy (headings 1-3), seznamy, tabulky, obrázky, videa,  vnořené stránky, náhledy do databáze a mnoho dalších statických i dynamických prvků.

Notion bloky

Jak přidat blok v Notion? Když chcete psát text, stačí začít psát. Když to má být něco jiného, klikněte na + na začátku řádku a zobrazí se seznam všech možností, ze kterého si vyberete. Pro formátování textu fungují obvyklé zkratky (např. CTRL+B pro tučný text, CTRL+I pro kurzívu apod.), nebo stačí označit text a objeví se malá lišta s formátovacími možnostmi.

 

Workspace

Na začátku má každý účet jeden workspace, což je souhrn veškerého obsahu, se kterým pracujete. V rámci účtu si můžete založit více pracovních ploch podle nějakého smysluplného členění, např. Práce / Domov. Jak vytvořit workspace? V levém horním rohu klikněte na název aktuální pracovní plochy. Otevře se seznam a po kliknutí na tři tečky se zobrazí také možnost „Join or create workspace“.  Každý workspace má své unikátní jméno a doménu, např. uzivatel.notion.so. Nastavení workspace se provede na stránce Settings & Members v levém menu – lze změnit název, doménu, .

 

Cena Notion

Notion zdarma nabízí základní účet pro osobní použití, ve kterém není omezen počet bloků. V případě týmů je na bloky aplikován limit. Můžete pozvat až 10 hostů. Pro běžné individuální použití Vám ze začátku ve free verzi nebude nic moc chybět.

Dále Notion nabízí několik placených tarifů v závislosti na funkcích a limitech. Cena začíná na $8 za měsíc (Notion Plus při zaplacení na rok předem).

 

Produkt: Notion.so
Web: https://notion.so