Apple Watch SE: recenze a zkušenosti z používání

Apple Watch SE 2022 je 2. generace základní řady chytrých hodinek, které se vyznačují dostupnější cenou a zachováním všech důležitých funkcí. V tomto článku hodinky podrobně prozkoumáme, podíváme se na jednotlivé funkce, výhody, nevýhody i uživatelské zkušenosti z dlouhodobého používání.

Na trhu sice existuje mnoho dalších značek chytrých hodinek, pokud jste uživatelem iPhonu, budete se v první řadě rozhlížet asi nejprve mezi produkty značky Apple. Cena základní řady Apple Watch Series se pohybuje okolo deseti tisíc korun a vyšší řada stojí dokonce dvojnásobek, což je pro mnoho lidí příliš. Apple proto nabízí i levnější řadu, která má všechny základní funkce a neobsahuje některé vlastnosti vyšších řad.

Na začátku shrnutí základních výhod a nevýhod:
Apple Watch SE 2023 recenze
✅ nižší cena
✅ design a display
✅ 2 velikosti 40 / 44 mm
✅ všechny základní snímače
✅ dostatečný výkon
✅ voděodolné
✅ mobilní platby

🔽 výdrž baterie
🔽 chybí Always-on
🔽 nemá rychlé nabíjení
🔽 nemá některé senzory

Design a provedení

Vzhled hodinek zachovává charakteristickou minimalistickou estetiku Apple.  V nabídce je bílá, černá a stříbrná barva hliníkového pouzdra. Pásek elegantně navazuje na pouzdro. Hodinky jsou k dispozici ve dvou velikostech – pro menší zápěstí se hodí rozměr 40 mm a pro větší je v nabídce velikost 44. Můžete také volit ze dvou velikostí řemínku M a L a mezi silikonovým a nylonovým řemínkem. Jsou velmi lehké a velmi snadno a příjemně se nosí.

Hodinky jsou voděodolné a lze se s nimi sprchovat i koupat.

Display

Apple Watch SE gen 2 má stejný dotykový displej Retina OLED jako Apple Watch Series 6. Ten poskytuje jasné a ostré rozhraní. Na displeji jsou v porovnání s ostatními modely větší rámečky.

Jas displeje až 1000 nitů, takže nebudete mít problém ani s používáním na přímém slunci.

Tyto hodinky nemají režim Always-on, takže po chvíli display zhasne a probudí se buď otočením ruky nebo poklepáním na display.

Sklíčko je minerální s Gorilla Glass pro vyšší odolnost. Přesto bych doporučil nalepit na display hned po zakoupení ochranné sklo nebo fólii.

Ovládání

Apple Watch SE běží na watchOS a poskytuje přístup k rozsáhlému ekosystému aplikací a pravidelným aktualizacím softwaru.

Na pravé straně hodinek je otočná korunka a pod ní tlačítka, které zajišťují navigaci.

Výdrž baterie a nabíjení

Jak dlouho vydrží Apple Watch SE 2023? Bohužel to není žádná velká sláva a připravte se na každodenní nabíjení. Výrobce uvádí až 18 hodin normálního používání
36 hodin v úsporném režimu. Skutečná výdrž baterie při běžném používání se pohybuje také v těchto hodnotách. Takže je potřeba každý den (obvykle tedy v noci).
Apple Watch nabíjení
Nabíjí se bezdrátově pomocí USB-C kabelu, který má na druhém konci magnetickou kolébku. Hodinky na ní jednoduše položíte a nabíjení začne. Není podporováno rychlé nabíjení, plné dobití trvá asi 2 hodiny. V balení je pouze nabíjecí kabel, nikoliv samotná nabíječka, ale můžete použít jakoukoliv jinou, případně nabíjet z powerbanky, mobilu nebo notebooku, pokud na nich máte USB-C konektor.

Sledování zdraví a kondice

Zařízení zahrnuje základní zdravotní funkce, jako je monitorování srdeční frekvence, detekce pádu a nouzové SOS. Podporována je široká škála tréninků a sledování aktivit s integrací se službou Apple Fitness+.

Na rozdíl od vyšších řad nezahrnuje pokročilé zdravotní senzory, jako je monitorování krevního kyslíku nebo EKG.

Chytré funkce

Asi nejběžnější chytrá funkce jsou notifikace z mobilu – pokud Vám přijde nějaká zpráva, uvidíte ji na display a můžete na ni z hodinek reagovat.

Jsou podporovány platby pomocí ApplePay.

Pokud byste z hodinek chtěli telefonovat, musíte být v dosahu svého iPhonu, základní model hodinek nepodporuje eSIM. Tu nabízí jen varianta Apple Watch SE Cellular, zde lze telefonovat přímo z hodinek. Cellular jsou o trochu dražší než základní modely.

Lze používat hlasového asistenta SIRI.

Hodinky můžete také využít jako dálkovou samospoušť při focení z mobilu.

Parametry

Dvoujádrový čip S5 SiP –  stejný, jaký se používá v Apple Watch Series 5. Na všechny běžné úkony je výkon dostatečný.

 • Rozměry: 40mm a 44mm
 • Displej: Retina LTPO OLED displej, jas 1000 nitů
 • Čip: S5 SiP s 64bitovým dvoujádrovým procesorem
 • Úložiště: 32 GB, nepodporuje SD karty
 • Konektivita: GPS, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC
 • Senzory: Akcelerometr, gyroskop, senzor okolního světla, optický senzor srdce, barometrický výškoměr
 • Voděodolnost: 50 metrů
 • Operační systém: watchOS
 • Výdrž baterie: Až 18 hodin
 • Materiály: Hliníkové pouzdro
 • Barvy: bílá, stříbrná, černá

Odolnost Apple Watch

Voda: Apple Watch nejsou vodotěsné, ale výrobce uvádí voděodolnost do 50m, tedy použitelné pro koupání a nenáročné plavání. Potápění nebo vodní sporty raději nezkoušejte. Pozor také na kosmetické přípravky nebo jiné chemikálie, které by mohly voděodolnost narušit. Sprchování je také možné, jen pozor na šampony a mýdla, který by na hodnikách neměly působit delší dobu. Proto je po sprchování ještě opláchněte čistou vodou a utřete.

Pokud Apple Watch používáte ve vodě, aktivujte si zámek Water Lock. Ten zablokuje display hodinek, který ve vodě nefunguje správně, a při deaktivaci tohoto režimu se  hodinky pokusí vytlačit vodu ven pomocí reproduktoru.

Prach: Apple Watch mají odolnost proti prachu IP6X.

Odolnost sklíčka (displeje): Apple Watch SE mají tvrzené sklo typu ION-X, které má sice základní ochranu proti škrábancům, ale při běžném používání se občas hodinkami o něco otřete, nebo narazíte, takže časem se na displeji známky opotřebení objeví. Můžete si na hodinky pořídit nalepovací ochrannou fólii. Senzitivita displeje bude o něco nižší, ale stále dobře použitelná. Některým uživatelům může vadit pocit při přejíždění hrany fólie. Druhou možností je koupě ochranného krytu – ten obepne nejen sklíčko, ale také boky hodinek. Problémem je pak ale voda, která po koupání zůstává mezi tímto krytem a displejem hodinek a zbavit se jí lze jen sundáním krytu, což lze dost obtížně. Takže většina uživatelů nakonec většinou skončí zpět bez dodatečné ochrany.

Web: https://www.apple.com/cz/apple-watch-se/
Produktové číslo: MR9U3QC/A