Onyx Boox Nova Air C recenze
Na tuto čtečku jsem se velmi těšil a pročítal nejrůznější zahraniční recenze. Všechny byly veskrze pozitivní a tak jsem si jí pár měsíců po uvedení na český trh také koupil. Mám ji už asi půl roku a stále si myslím, že jde o dobrou čtečku. Když však přemýšlím, zda bych do ní investoval ty peníze znovu, tak si nejsem jistý a možná bych si nyní spíše počkal na další generaci elektronického papíru. Proč?
Nejprve klady a zápory, které uživatelé Onyx Boox Nova Air C uvádějí a souhlasím s nimi:
✅ Android OS s přehlednou nadstavbou
✅ barevný displej
✅ výkon a technické parametry zařízení jsou dobré, rychlost je dostačující na většinu účelů
✅ množství aplikací, které lze doinstalovat díky Androidu (včetně softwarové čtečky Kindle pro knihy z Amazonu)
✅ nízká spotřeba
✅ podsvícení displaye – samostatná regulace červeného a modrého světla
✅ dotyková obrazovka a přiložený stylus
✅ velikost a hmotnost zařízení
✅ rotace obrazovky
🔽 vyšší cena
🔽 tmavší obrazovka se nedá srovnávat např. s Paperwhite technologií (bez podsvícení)
🔽 bez HW tlačítek (lze dokoupit kryt, který je obsahuje)
🔽 nemá v balení kreyt/desky
🔽 chybí autorotace obrazovky (nemá akcelerometr, ale lze přepínat manuálně)
🔽 není to náhrada tabletu pro multimédia
V uvedených plusech a mínusech je asi uvedeno vše, co člověk potřebuje vědět. Nejdůležitější je zamyslet se, co od čtečky skutečně očekáváte a jak ji plánujete používat.
Chcete většinou jen číst eknihy? Možná byste si měli zařízení nejprve vyzkoušet a něco si na něm přečíst, protože barevný display této generace má svá specifika a pro běžné eknihy lze pořídit levnější černobílé čtečky s mnohem lepším displejem. V tomto ohledu byste mohli být zklamaní, zvlášť při takto vysoké ceně. Případně si počkat na další generaci barevných displejů.
Protože zařízení běží na Androidu, je možné do čtečky nainstalovat softwarovou čtečku Kindle. To se mi docela hodí, protože některé knihy z mého oboru lze sehnat pouze na Amazonu.
Hledáte spíše zařízení pro digitální poznámky? Opět není nad reálný test – samotné psaní se stylusem je na tomto displeji velmi příjemné, mnohem lepší než na kluzkém tabletu. Všem nemusí vyhovovat menší rozměr displeje – zkuste si psát poznámky na velikost papíru zhruba A6 a uvidíte, zda je to pro Vás přijatelné, nebo už je plocha moc malá.
Nainstalovaná poznámková aplikace je uživatelsky přívětivá a nabízí dostatek funkcí, je optimalizovaná pro práci s tímto zařízením a pracuje se s ní výborně. Jen možnosti sdílení, exportu a dalšího zpracování jsou omezené, což je pro mě bohužel osobně dost důležité. Naštestí lze díky Androidu použít také OneNote, Evernote, Notion a další poznámkové aplikace. Zde je samostatný článek na téma Poznámky s Onyx Boox.
Čtete komiksy? Ano, pak je Nova Air C zařízení pro Vás. Jen pozor, že barvy nebudou takové, jako jste zvyklí na tabletu.
Chcete kombinaci výše uvedeného? Pak jste na tom stejně jako já. Chci si číst při cestování a v kavárně, občas si dělám poznámky, mám některé knihy pořízené v Amazonu a tak se hodí mít ve čtečce i aplikaci Kindle. Ale oproti původnímu úmyslu si i nyní sebou stále nosím svůj papírový poznámkový blok, emaily kontroluji stále mobilu, v čekárně u doktora si pro rychlost čtu knihu v mobilu a vlastně Nova Air používám především jako obyčejnou čtečku na knihy. Takže si vlastně říkám, zda to mělo smysl, když se moje původní zvyky nezměnily a používám vše jako dříve 😉
Na druhou stranu znám lidi, kteří jsou se čtečkou velmi spokojení a stala se pro ně plnou náhradou tabletu, čtečky i diáře – takže pokud máte možnost si čtečku osahat a pár dní ji zkoušet, určitě toho využijte, než se rozhodnete.
Doplněno: sešly se nám tu dvě čtečky OnyxBoox Nova Air C, tak jsme se rozhodli tu druhou nabídnout zájemcům o vyzkoušení – pokud máte zájem o týdenní nebo měsíční pronájem, podívejte se sem.
Podrobná recenze Boox Nova Air C od My Deep Guide:
Část 2: