Příprava upgradu na Windows 11: co udělat před přechodem z Win10
Ještě než provedete upgrade z W10 na Windows 11, určitě udělejte těchto pár věcí. Předejdete tím problémům a ušetříte tak spoustu času stráveného při nepovedeném upgradu počítače.
Nejprve se ujistěte, že chcete opravdu na Windows 11 přejít. V dnešní době je již systém poměrně dobře odladěný a nemusíte se obávat problémů a nedostatků, které se vyskytovaly v raných verzích W11. Pokud jste se rozhodli, podívejte se na následující kroky.
Aktualizace Windows 10 před aktualizací na Win 11
Zkuste zaktualizovat vše, co lze:
- Zaktualizujte Váš současný systém Windows 10 na jeho nejnovější verzi. Restartujte počítač a zkuste najít nové aktualizace – některé aktualizace se totiž objeví až s novou verzí systému. To opakujte to té doby, dokud se nějaké najdou.
- Zaktualizujte všechny programy na nejnovější verzi. Nejnovější verze programů bývají na Windows 11 lépe připraveny.
Kontrola hardware
Stáhněte si ze stránek Microsoftu program PC Health Check / Kontrola stavu počítače. Po spuštění program zkontroluje, zda počítač odpovídá požadavkům na Windows 11 a pokud ne, zjistíte, v čem je problém. Mezi nejčastější nedostatky patří:
- Nedostatečný výkon počítače (málo paměti, disku, slabý procesor apod.). Toto lze někdy řešit výměnou součástky za novější a výkonnější.
- Chybějící čip TPM 2.0 je velmi častý problém. Pokud Vám chybí, zkuste zagooglovat, zda pro Váš počítač neexistuje nějaké snadné řešení – např. u některých základních desek ASUS dokonce TPM je, ale je deaktivovaný a stačí ho tedy jen aktivovat. Někdy lze čip dokoupit dodatečně za pár stovek na internetu. A také existují návody, jak TPM omezení úplně obejít.
Zkontrolujte aktuální problémy Windows 11
Je dobré si před přechodem přečíst seznam známých problémů Windows 11 a zkontrolovat, zda se problémy netýkají také Vás. Pokud ano, bude lepší, když s přechodem na Windows 11 ještě nějaký čas počkáte, než Microsoft problém nevyřeší.
Vše zazálohujte
Tohle je nedůležitější a nejvíce opomíjený bod. Vždy před upgradem zazálohujte všechny své důležité soubory a udělejte si také kompletní snapshot počítače. Využít k tomu můžete vestavěné zálohování Windows a také další zálohovací nástroje (Acronis True Image, Cobian, Macrium, apod.) . Více o zálohování najdete v článku Jak zálohovat počítač, včetně seznamu programů pro zálohování.
Zkontrolujte své aplikace
Projděte na počítači všechny důležité aplikace, udělejte si jejich seznam a ověřte si na jejich stránkách, zda fungují i ve Windows 11. Je možné, že bude potřeba nějaký program znovu nastavit, nebo přeinstalovat, takže se také ujistěte, že máte všechna potřebná hesla a licenční čísla.
Ověřte, že máte přístup ke svému účtu Microsoft
Ještě před upgradem zkontrolujte, že máte účet u Microsoftu a že Vám funguje (uživatelské jméno, heslo, 2-faktorové přihlášení). Je lepší případné problémy řešit nyní, než po upgradu. Pokud účet nemáte, můžete si ho zdarma založit na stránkách Microsoftu.
Internetové připojení
Zkontrolujte, zda je Váš počítač připojený k internetu. Je lepší nepoužívat hotspot z Vašeho mobilu, ale běžné připojení od Vašeho poskytovatele.
Upgrade z Windows 10 nebo čistá instalace Windows 11?
Upgrade z W10 na W11 je běžnější způsob přechodu na novou verzi. Všechna nastavení počítače, programy, soubory atd. zůstanou během upgradu zachovány a proces je víceméně automatizovaný. Neformátuje se pevný disk, není třeba přeinstalovávat aplikace ani měnit nastavení systému Windows. Všechno, co je v počítači aktuálně nainstalováno, zůstane zachováno. Pokud se něco pokazí nebo se vám nový systém nebude líbit, budete mít možnost vrátit se zpět k Windows 10.
Naopak čistá instalace Windows 11 vymaže pevný disk a starý operační systém. Výhodou tedy je, že začínáte od začátku a máte čistý systém, bez starých zbytečných nánosů minulosti. Ale je to na úkor pohodlí, prostě budete muset vše nainstalovat a nastavit znova. To může být u někoho velmi snadné a u jiných uživatelů velmi náročný proces.
Čistá instalace Windows s výměnou SSD
Pokud plánujete při přechodu na Windows 11 jeho čistou instalaci, je také dobré se hned zamyslet nad upgradem disku – tedy zda zároveň nepořídit nový disk. Původní disk s Windows 10 si ponecháte jako zálohu (i s daty) a pro Windows 11 zakoupíte nový disk. Pokud se rozhodnete pro tuto cestu, je dobré ještě udělat několik dalších kroků (např. vypnout šifrování disku, vypnout Intel Optane, apod. ).