Příprava upgradu na Windows 11: co udělat před přechodem z Win10
Ještě než provedete upgrade z W10 na Windows 11, určitě udělejte těchto pár věcí. Předejdete tím problémům a ušetříte tak spoustu času stráveného při nepovedeném upgradu počítače.
Nejprve se ujistěte, že chcete opravdu na Windows 11 přejít. V dnešní době je již systém poměrně dobře odladěný a nemusíte se obávat problémů a nedostatků, které se vyskytovaly v raných verzích W11. Pokud jste se rozhodli, podívejte se na následující kroky.
Aktualizace Windows 10 před aktualizací na Win 11
Zkuste zaktualizovat vše, co lze:
- Zaktualizujte Váš současný systém Windows 10 na jeho nejnovější verzi. Restartujte počítač a zkuste najít nové aktualizace – některé aktualizace se totiž objeví až s novou verzí systému. To opakujte to té doby, dokud se nějaké najdou.
- Zaktualizujte všechny programy na nejnovější verzi. Nejnovější verze programů bývají na Windows 11 lépe připraveny.
Kontrola hardware
Stáhněte si ze stránek Microsoftu program PC Health Check / Kontrola stavu počítače. Po spuštění program zkontroluje, zda počítač odpovídá požadavkům na Windows 11 a pokud ne, zjistíte, v čem je problém. Mezi nejčastější nedostatky patří:
- Nedostatečný výkon počítače (málo paměti, disku, slabý procesor apod.). Toto lze někdy řešit výměnou součástky za novější a výkonnější.
- Chybějící čip TPM 2.0 je velmi častý problém. Pokud Vám chybí, zkuste zagooglovat, zda pro Váš počítač neexistuje nějaké snadné řešení – např. u některých základních desek ASUS dokonce TPM je, ale je deaktivovaný a stačí ho tedy jen aktivovat. Někdy lze čip dokoupit dodatečně za pár stovek na internetu. A také existují návody, jak TPM omezení úplně obejít.
Zkontrolujte aktuální problémy Windows 11
Je dobré si před přechodem přečíst seznam známých problémů Windows 11 a zkontrolovat, zda se problémy netýkají také Vás. Pokud ano, bude lepší, když s přechodem na Windows 11 ještě nějaký čas počkáte, než Microsoft problém nevyřeší.
Vše zazálohujte
Tohle je nedůležitější a nejvíce opomíjený bod. Vždy před upgradem zazálohujte všechny své důležité soubory a udělejte si také kompletní snapshot počítače. Využít k tomu můžete vestavěné zálohování Windows a také další zálohovací nástroje (Acronis True Image, Cobian, Macrium, apod.) . Více o zálohování najdete v článku Jak zálohovat počítač, včetně seznamu programů pro zálohování.
Zkontrolujte své aplikace
Projděte na počítači všechny důležité aplikace, udělejte si jejich seznam a ověřte si na jejich stránkách, zda fungují i ve Windows 11. Je možné, že bude potřeba nějaký program znovu nastavit, nebo přeinstalovat, takže se také ujistěte, že máte všechna potřebná hesla a licenční čísla.
Ověřte, že máte přístup ke svému účtu Microsoft
Ještě před upgradem zkontrolujte, že máte účet u Microsoftu a že Vám funguje (uživatelské jméno, heslo, 2-faktorové přihlášení). Je lepší případné problémy řešit nyní, než po upgradu. Pokud účet nemáte, můžete si ho zdarma založit na stránkách Microsoftu.
Internetové připojení
Zkontrolujte, zda je Váš počítač připojený k internetu. Je lepší nepoužívat hotspot z Vašeho mobilu, ale běžné připojení od Vašeho poskytovatele.
Upgrade z Windows 10 nebo čistá instalace Windows 11?
Upgrade z W10 na W11 je běžnější způsob přechodu na novou verzi. Všechna nastavení počítače, programy, soubory atd. zůstanou během upgradu zachovány a proces je víceméně automatizovaný. Neformátuje se pevný disk, není třeba přeinstalovávat aplikace ani měnit nastavení systému Windows. Všechno, co je v počítači aktuálně nainstalováno, zůstane zachováno. Pokud se něco pokazí nebo se vám nový systém nebude líbit, budete mít možnost vrátit se zpět k Windows 10.
Naopak čistá instalace Windows 11 vymaže pevný disk a starý operační systém. Výhodou tedy je, že začínáte od začátku a máte čistý systém, bez starých zbytečných nánosů minulosti. Ale je to na úkor pohodlí, prostě budete muset vše nainstalovat a nastavit znova. To může být u někoho velmi snadné a u jiných uživatelů velmi náročný proces.
Čistá instalace Windows s výměnou SSD
Pokud plánujete při přechodu na Windows 11 jeho čistou instalaci, je také dobré se hned zamyslet nad upgradem disku – tedy zda zároveň nepořídit nový disk. Původní disk s Windows 10 si ponecháte jako zálohu (i s daty) a pro Windows 11 zakoupíte nový disk. Pokud se rozhodnete pro tuto cestu, je dobré ještě udělat několik dalších kroků (např. vypnout šifrování disku, vypnout Intel Optane, apod. ).
Příprava bootovacího USB disku
Pokud budete instalovat vše od začátku, připravte si bootovací médium – budete potřebovat dostatečně velký USB flashdisk.
Na stránkách Microsoftu jděte do sekce Windows > Stažení: https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows11 a zde klikněte na druhou volbu: Vytvoření instalačního média systému Windows 11. Stáhnete zde nástroj Windows 11 Media Creation Tool. Ten spustíte (ještě ve starém počítači) a ten si stáhne z internetu všechny potřebné soubory Windows 11, bude mu to chvíli trvat.
Pro pokročilejší uživatele doporučuji podívat také se na stránky https://schneegans.de/windows/unattend-generator/ – je zde seznam nejrůznějších možností, jak své Windows modifikovat, co nechcete instalovat, případně také obejít hardwarové požadavky na Windows 11 – stačí zde zaškrtnou políčko „Bypass Windows 11 requirements check (TPM, Secure Boot, etc.)“. Až nastavením na této stránce projdete, klikněte dole tlačítko „Download XML file“ a stáhne se Vám soubor „autounattend.xml“, který nakopírujete také na instalační USB disk, až ho budete mít vytvořený.