Shokz OpenRun – bezdrátová lícní sluchátka

Shokz OpenRun jsou bluetooth sluchátka na lícní kost s otevřenou kontrukcí, nepřikládají se na ucho nebo do ucha jako běžné špunty a pecky. Místo toho se posadí za uši a dotyková plocha je před ušima. Můžete tedy během přehrávání vnímat okolní zvuky. Tento způsob je oblíbený hlavně u sportovců – při běhu slyšíte, když za vámi jede auto a můžete se bavit s ostatními lidmi okolo. Často také používám sluchátka pro telekonference a je to opravdu příjemné – ani po dvou hodinách mě nebolí uši. Ale užití najdou i při běžném poslechu.

Výhody a nevýhody sluchátek Shokz OpenRun

+ máte „volné“ uši, slyšíte okolí
+ komfort nošení – i pro dlouhé používání
+ kvalitní zpracování a materiály
+ velký dosah bluetooth signálu
+ flexibilní konstrukce, dobře drží na hlavě
+ dlouhá výdrž baterie
+ vhodné i pro nošení s brýlemi

– zvuk horší než u kvalitních sluchátek (ale nejlepší mezi lícními sluchátky)
– vyšší cena
– při nejvyšší hlasitosti hodně vibrují

Základní parametry:

  • Sluchátka s mikrofonem
  • 8. generace Bone Conduction technologie
  • Bluetooth 5.1
  • Frekvenční rozsah 20-20.000 Hz, citlivost: 105 ± 3dB, impedance 8,5 Ohm
  • Mikrofon: -38dB ± 3dB
  • Kompatibilní profily: A2DP, AVRCP, HSP, HFP
  • Tlačítka hlasitost nahoru a dolů (přepínání skladeb, přijímání hovorů)
  • Baterie: Li-Pol 160 mAh
  • Výdrž baterie až 10 dní pohotovostní režim, 8 h přehrávání, doba nabíjení 1,5h

Výrobce Shokz (dříve AfterShokz) nabízí několik řad bezdrátových sluchátek s technologií Bone conduction, tedy využívající  přenos zvuku pomocí lícní kosti.

  • Shokz OpenMove
  • Shokz OpenRun a Shokz OpenRun Mini
  • Shokz OpenRun Pro
  • Shokz OpenRun Swim

Vybral jsem si řadu OpenRun, protože nabízela přijatelný kompromis mezi cenou a vlastnostmi. Levnější model OpenMove totiž není tak pohodlný na nošení díky použitému materiálu. Model OpenRun je velmi flexibilní a lehký, můžete ho nosit několik hodin a nepoznáte to. U řady OpenRun Pro se udávají lepší parametry (kvalita zvuku, výdrž baterie, připojení na více zařízení apod.), alenebyl jsem ochotný do nich investovat dalších 1000 Kč navíc k již tak docela vysoké ceně.

Existují dvě velikosti sluchátek, které se liší jen délkou mostu, který spojuje obě strany. Doporučuji se přeměřit a koupit tu správnou -pokud koupíte větší velikost na menší hlavu, tak Vám bude spojovací můstek sluchátek zavazet při opření hlavy o polštář nebo v autě o opěrku hlavy, což je nepříjemné a sluchátka se po opření zvednou do nesprávné polohy a nefungují správně. Výrobce doporučuje změřit si vzdálenost zezadu mezi ušima a pokud je menší než 26,5cm, kupte si Mini verzi, rozdíl je opravdu jen v té délce spojovacího můstku.

V balení obdržíte kromě sluchátek také koženkový pytlík pro přenos sluchátek a kablík na nabíjení – není to USB-C, ale má vlastní magnetický konektor, kterým se připojuje ke sluchátkům. Z druhé strany má kabel běžné velké USB, takže ho připojíte k běžné nabíječce na mobily.  Nabíječku v balení nenajdete, ale asi ani není třeba.

Kvalita zvuku Shokz OpenRun

Zvuk sluchátek je i přes použití technologie Bone Conduction překvapivě dobrý pro běžné sportovní použití. Před koupí jsem z kvality zvuku měl strach, protože několik známých si pořídilo podobná sluchátka jiných značek a moc spokojeni nebyli. Proto jsem si nakonec vybral tuto značku, která měla výborné recenze, i když cenovka je trochu vyšší, než levní výrobci. A udělal jsem dobře. Upřesním ještě, že nejsem audiofil a poslouchám především mluvené slovo, běžnou hudbu a rádia.

Pro náročnější posluchače asi zvuk nebude to pravé a bude potřeba hledat v jiné kategorii. Zvuk je plechovější a plošší, technologie bone conduction má své limity, i když i zde se situace postupně mění a zlepšuje se s každou generací – tato sluchátka používají 8. generaci technologie bone conduction a sluchátka řady Pro jsou zase o kousek lepší, protože používají 9. generaci.

Pro koho se sluchátka hodí:

Shokz OpenRun se hodí na podcasty, mluvené slovo, snad i nenáročný poslech hudby. Prostě když jdete sportovat, vařit, pracovat na zahradu nebo na procházku se psem a při tom si chcete něco poslechnout nebo telefonovat.

NE pro kvalitnější reprodukci hudby – ten, kdo si chce užít hudbu v plné parádě, asi ho stejně nenapadne kupovat si sportovní sluchátka a očekávat od nich něco víc, než pro co jsou určeny.

Použití Shokz OpenRun pro telekonference a pracovní účely je možné, ale AirPody nebo Jabry s mikrofonem nenahradí. Zvuk přicházející do sluchátek je přijatelný, ale Vy budete znít ostatním trochu plechověji. Ale znám lidi, kteří s nimi fungují v práci celý den a taky to jde, navíc několik hodin hovorů nepoznamená jejich sluch tak, jako běžná ušní sluchátka.

Výdrž baterie Shokz OpenRun a nabíjení

Výdrž baterie je slušná – výrobce udává 8 hodin provozu a víceméně to sedí, záleží, co se sluchátky děláte. Když baterie dochází, sluchátka o tom informují blikáním diody.  Když mám konferenční hovor na 2-3 hodiny, tak baterie zcela v pohodě vystačí. O stavu baterie se lze informovat i během hovoru – stačí zmáčknout tlačítko pro snížení hlasitosti a hlas ve sluchátku vysloví anglicky stav, např. „Battery high“.

Shokz OpenRun se nabíjí pomocí přiloženého kabelu, který se magneticky přichytne k nabíjecímu konektoru na sluchátkách. jde o vlastní řešení výrobce, takže nelze nabíjet pomocí běžného USB-C kabelu nebo univerzální bezdrátové nabíječky. Kabel je docela krátký 60cm, takže mi občas leží sluchátka na zemi, protože kabel nedosáhne na stůl.

Při nabíjení se po deseti minutách baterie dobije na kapacitu pro cca 1,5 hodiny dalšího provozu, což je docela praktické.

Jak spárovat Shokz OpenRun

Pro spárování bluetooth stiskněte tlačítko pro zapnutí/volume down a držte ho cca 10 sekund. Sluchátka se nejprve zapnou a po chvíli držení se přepnou do stavu párování (ozve se „Pairing“). Pak už stačí v mobilu nebo počítači vybrat v seznamu bluetooth zařízení „OpenRun by Shokz“ a spárovat ho. V dalším kroku pak zvolte Připojit a hotovo.

Standardní verze těchto sluchátek se neumí připojit k více zařízením najednou, takže pokud chcete připojit sluchátka k jinému zařízení, tak ho nejprve je potřeba odpojit od současného a pak ručně připojit k novému.  Myslím tím skutečné poslání zvuku do sluchátek, ne párování, které uděláte na každém zařízení jen jednou při prvním použití a pak už si to budou obě pamatovat. Pokud byste chtěli mít možnost současného spojení s více zařízeními, je potřeba sáhnout po vyšší řadě OpenRun Pro.

Máte dotaz? Zkuste se podívat do sekce Poradna.

Produkt: Shokz OpenRun
Produktové číslo: S803BK (černá), S810BL (modrá), S803GY (šedá), S803RD (červená)
Web: www.shokz.cz/openrun/