Revolut – chytrá mezinárodní peněženka

Revolut je finanční služba, která se stala velmi populární díky svým nízkým poplatkům, rychlému převodu peněz, i nabídce mezinárodních platebních karet. Nyní má ale služeb mnohem více.

Revolut karta

Základní účet Revolut je zdarma a konverze měn i převody peněz mají nízké poplatky. Jednou z největších výhod služby Revolut je možnost mít účet v několika měnách, čímž se snižuje potřeba převádět peníze mezi účty v různých zemích a tímpádem pokaždé platit za jejich směnu. To je obzvláště užitečné pro lidi, kteří často cestují nebo pracují v zahraničí.

Hlavní vlastností Revolutu:

 • výborný kurz mezi různými měnami
 • platby kartou
 • výběry z bankomatů v zahraničí i v ČR (zdarma limit 4500/200€ Kč za měsíc)
 • jednorázové virtuální karty pro bezpečné platby po internetu
 • dětský účet
 • rychlé platby peněz mezi známými a kamarády
 • několik úrovní zabezpečení (omezení podle Vaší polohy, biometrika)

Jak funguje Revolut

Nejjednodušší je nainstalovat si do mobilu aplikaci Revolut a založit si pomocí ní účet. Lze to samozřejmě i na internetových stránkách www.revolut.com. Mobilní aplikace je i v češtině. Připravte se na to, že budete muset doložit svou totožnost – tedy nahrát fotku své občanky nebo jiného oficiálního dokladu, ale to je povinnost u každé finanční služby. Pro aktivaci ještě bude potřeba nabít na nově založený Revolut účet alespoň 300 Kč – lze to udělat pomocí platební karty, případně také bankovním převodem.

Je také dobré hned požádat o zaslání platební karty, protože její výroba a doprava chvíli potrvá. Za vydání a zaslání karty zaplatíte jednorázový poplatek (180 Kč), který se Vám strhne z té první nabité částky. Přijde Vám poštou velmi originální krabička s kartou.

Revolut karta - balení

V rámci svého účtu můžete mít několik měn – pro nás je to obvykle korunový účet (CZK) a eurový účet (EUR). Ale lze přidat libovolné další měny, např. před cestou do Velké Británie jsem si přidal novou měnu Britská libra (GBP) – tento účet se mi hned objevil v aplikaci a protože mám  Revolutu již nějaký korunový zůstatek, tak si můžu část korun převést na britské libry.

Směna zahraničních měn

Výhodná konverze měn je v Revolutu opravdu jednoduchá – prostě zvolíte možnost Směna, určíte zdrojový zůstatek (typicky zůstatek v Kč) a cílovou měnu, určíte částku a Revolut Vám ukazuje směnný kurz a výši cílové měny po výměně. Kurz se mění podle aktuální situace na burze, takže vidíte měnící se částky i na své obrazovce.

Zde rychlé porovnání kurzu eura a britské libry v době psaní tohoto článku – v Revolutu a u Raiffeisenky:

 • 23,74 Kč za 1 euro, zatímco Raiffeisen má ve stejný čas 24,57 Kč/Eur pro karetní platby – na 100 eurech je rozdíl 83 Kč.
 • 27,60 Kč za 1 britskou libru, Raiffeisen ve stejný čas nabízí kurz 28,58 Kč/Eur pro karetní platby – na 100 librách je rozdíl 98 Kč.

Z toho je patrné, že když plánujete převádět jen malé částky, tak Vás ten rozdíl příliš nevytrhne. Ale při vyšších částkách už to je zajímavější.

V případě účtu zdarma je limit na konverzi měn 1.000 Eur za měsíc. Při vyšších převodech se připočítává poplatek 0,5%.

Ještě je potřeba upozornit na víkendové převody, které jsou o 2% vyšší, protože nefungují měnové burzy. Takže rozhodně je lepší směny provést v běžný pracovní den.

Platební karta Revolut a výběry z bankomatu

Ke svému účtu na Revolutu můžete mít také platební kartu – u účtu zdarma můžete mít jen jednu modrofialovou – debetní embosovaná čipová Visa. Zatím jsem s ní nikdy neměl problémy zaplatit, jde také vložit do Google Pay i Apple Pay, a dokonce ji podporují i hodinky Fitbit.

Když s kartou Revolut zaplatíte, tak se peníze odečítají přednostně ze zůstatku měny, kterou vybíráte. Teprve pokud tam není dostatečný zůstatek, nebo tuto měnu nemáte, tak se převedou z jiné měny na Vašem účtu pomocí aktuálního kurzu.

Počet karet: pokud potřebujete mít dvě karty (např. pro dítě), tak musíte zvolit jeden z placených tarifů Revolutu, u tarifu zdarma druhou kartu nedostanete. Ale lze to poměrně jednoduše řešit tak, že manželce nebo potomkovi půjčíte plastovou kartu a vy si kartu vložíte do Google/Apple Pay a platíte mobilem nebo hodinkami.

Revolut a výběry z bankomatu v zahraničí: ve většině běžných států je výhodnější vybírat hotovost z bankomatu pomocí Revolut karty, a to díky směnnému kurzu i nulovým poplatkům. Pozor na to, že v zahraničí poslední dobou provozovatelé bankomatů požadují často poplatek za výběr z bankomatu. Tento poplatek Vám naúčtován bude, ale to je běžné i u ostatních platebních karet. Každá banka má jinou výši poplatku, takže se vyplatí obejít pár bankomatů v okolí a zjisti, kde je poplatek nejnižší.

Zde bychom chtěli odbočit od Revolutu a upozornit na jednu nemilou věc, která se poslední dobou šíří mezi bankami – vynucují si výběr prostředků pomocí vlastního kurzu, tzv. DCC, Dynamic currency conversion. Pokud Vám tedy nabídne banka na výběr dva možné způsoby konverze – pomocí svého kurzu, nebo kurzu vaší banky, určitě zvolte Vaší banku, protože takto provede konverzi Revolut a ne provozovatel bankomatu – více např. na tomto videu. Pokud uvidíte na display bankomatu DCC, nebo % sazbu navýšení, nebo nabídku odúčtování peněz z Vašeho účtu v místní měně, tak to nechtějte, i když to vypadá lákavě.

Revolut aplikuje na výběry z bankomatu u svého tarifu zdarma limit 200 eur měsíčně v maximálně 5 výběrech. Při překročení této částky je výběr zpoplatněn 2% (min. 30Kč), což je ale často stále příznivější, než použití karty běžné banky.

Placené tarify Revolut

Základní tarif Revolut je zdarma a k dispozici jsou také tři placené tarify, o kterých má smysl uvažovat spíše při častém cestovéní nebo pravodělných větších převodech zahraničních měn.

 • Tarif Plus za 90 Kč měsíčně nabízí možnost 2 karet zdarma, 2 dětské účty
 • Tarif Premium za 175 Kč měsíčně poskytuje navíc vyšší limit výběru z bankomatu, směnu deviz bez poplatku, pojištění a další méně nebo více zajímavé výhody.
 • Tarif Metal za 300 Kč měsíčně nabízí ještě více možností, více pojištění a dalších výhod. Podobně pak nejvyšší tarif Ultra 1100 Kč za měsíc.

 

Mobilní aplikace Revolut

Revolut je k dispozici prostřednictvím mobilní aplikace, což poskytuje uživatelům jednoduchý a rychlý přístup ke svým účtům a funkcím. Aplikace je k dispozici pro operační systémy Android a iOS a je snadno ovladatelná.

Ostatní služby

Revolut nabízí i další služby a funkce, například krypto-transakce, nebo obchodování s akciemi.

V současné době má Revolut více než 15 milionů uživatelů po celém světě a stále se rozšiřuje. Služba se také snaží zvyšovat svou bezpečnost a zavádí různé opatření, aby chránila účty svých uživatelů. Mezi tato opatření patří například dvoufázové ověření a možnost zablokovat účet v případě ztráty nebo krádeže platební karty.

O firmě

Revolut byla založena v roce 2015 dvěmi mladými bristkými podnikateli, původem z Ukrajiny a Ruska, kteří dodnes firmu vedou. Revolut začal jako projekt v rámci akcelerátorského programu Level39 v Londýně a rychle získal pozornost díky svému inovativnímu přístupu ke správě financí. Společnost získala první investici ve výši 2,3 milionu liber od několika investorů, včetně Balderton Capital a Index Ventures, a v roce 2016 získala další investici ve výši 8,7 milionu liber. Od té doby Revolut rychle rostl a expanzoval do dalších zemí. V roce 2017 společnost získala licenci od britské finanční regulátorské agentury Financial Conduct Authority a také rozšířila své služby mimo Evropu do Austrálie, Kanady a Singapuru. V roce 2018 Revolut získal další investici, tentokrát ve výši 250 milionů dolarů, což byla jedna z největších investic v rámci evropského fintech sektoru. Společnost také zahájila své operace v USA. V současné době má Revolut více než 15 milionů uživatelů po celém světě a stále se rozšiřuje do dalších zemí. Revolut také získal evropskou bankovní licenci a lze očekávat, že pod ní postupně bude převádět evropské uživatele.

 

www: https://revolut.com