Poradna Panasonic Aquarea T-CAP
Máte otázky k tepelnému čerpadlu Panasonic Aquarea T-CAP? Zkuste se zde zeptat dalších uživatelů tohoto zařízení. Doporučujeme si před položením otázky dole na stránce přečíst již zodpovězené dotazy:
Kolik protopím s Panasonic Aquarea T-CAP za sezónu?
Každý dům je jiný – malý, velký, nový, starý zrekonstruovaný, v teplé oblasti, na horách, někdo má rád doma tepleji a někomu stačí méně atd. Čili nelze odpovědět jinak, než že každý protopí jinou částku. A to nemluvíme o různých cenách elektřiny v různém čase a u různých dodavatelů. Časem vytvoříme několik reálných příkladů od našich uživatelů.
Je nutné si k zařízení koupit také síťový adaptér pro připojení k internetu?
Krátká odpověď je skoro ano. Sice Vám bez něj čerpadlo také pojede, ale určitě ho doporučuji koupit. Pomocí tohoto adaptéru (CZ‑TAW1) připojíte tepelné čerpadlo na internet a můžete jej ovládat pomocí mobilu nebo počítače z domova i na dálku. Druhá výhoda (možná důležitější než dálková obsluha) je, že v aplikaci vidíte provozní grafy, jak čerpadlo pracuje (kWh nebo náklady za elektřinu v Kč) v jednotlivých hodinách, dnech a měsících. Zároveň vidíte také venkovní teploty a časem pomocí nich budete schopni lépe nastavit čerpadlo tak, abyste měli doma dostatečné teplo při co nejnižších nákladech. Bez něj se to zjišťuje mnohem hůře. A třetí výhoda je, že Vás servisní technik Vaše zařízení také uvidí (pokud mu to povolíte) a na dálku může provést diagnostiku problému nebo ho nastavit.
Je potřeba k tepelnému čerpadlu Aquarea T-CAP pořídit akumulační nádrž?
Není. Účelem akumulační nádrže je ukládat energii na pozdější použití. To je výhodné u tepelných čerpadel, které mají nadbytek výkonu a zároveň nemají regulovatelný výkon – tedy buď jedou, nebo jsou vypnuté. Čili v zapnutém stavu si při nadbytku energie udělají „zásobu“ tepla, které pak využijí později po vypnutí. To ale není případ Panasonic Aquarea T-CAP, který svůj výkon reguluje podle aktuální potřeby. (Pozor, nemáme na mysli nádrž na ohřev teplé užitkové vody na umývání – ten naopak velmi doporučujeme!)
Je vhodné k tepelnému čerpadlu pořídit i fotovoltaiku?
Tady platí jediné pravidlo – dobře počítejte. Vezměte si náklady na odpovídající fotovoltaický systém (pro tepelné čerpadlo budete potřebovat opravdu robustní systém) a odhadněte návratnost. Podle toho se pak rozhodněte. Samozřejmě jsou i jiná rozhodovací kritéria než jen návratnost, například pocit energetické bezpečnosti apod.
Má smysl si k čerpadlu pořídit i bojler pro ohřev TUV?
Ano, spotřeba el. energie je oproti běžnému elektrickému bojleru přibližně třetinová. Také komfort je mnohem vyšší – když dojde teplá voda, máte ji za chvíli opět ohřátou a nemusíte čekat hodiny jako u starých bojlerů.
Není při výměně bojleru za ten čerpadlový voda v bojleru studená?
Není, běžně se umýváte ve vodě teplé asi 38-42 °C. Klasický elektrický bojler vodu ohřívá většinou na teplotu okolo 60°C. Když si tedy pustíte kohoutek, tak horkou vodu z bojleru musíte smíchat se studenou vodou, abyste dostali na těch požadovaných 40°C. Pokud užitkovou vodu ohříváte v zásobníku od tepelného čerpadla, bude teplota vody nižší, např. 49°C. To je stále úplně dostatečné, jen ji nebudete tolik ředit studenou vodou a tímpádem potřebujete mít zásobník větší, než je Váš současný bojler.
Jak velkou nádrž na ohřev TUV budu potřebovat?
Protože se nádrž na teplou užitkovou vodu ohřívá na nižší teplotu než v klasických bojlerech, nebudete při umývání teplou vodu tolik ředit studenou vodou, proto tedy budete potřebovat větší nádrž, než je Váš současný elektrický bojler. Obvykle se instalují nádrže o velikosti 200l a 300l. Více většinou není třeba, protože nádrž můžete ohřívat častěji, než starý bojler. U klasického bojleru a sazbě elektřiny D25d máte 8 hodin levnější elektřiny a v tuto dobu obvykle spíná bojler. Pokud Vám děti vyplýtvají celý bojler, musíte čekat několik hodin, než sepne levný tarif. U tepelného čerpadla tomu tak není a můžete nastavit ohřev kdykoliv, např. jakmile když klesne teplota vody v nádrži o více než 9 °C. My jsme čtyřčlenná rodina (2 dospělí a 2 teenageři) a vyměnili jsme elektrický bojler 120l za nádrž TUV 200l. Měl jsem obavu, že to bude málo, ale úplně to stačí – důvodem je také možnost ohřívat nádrž kdykoliv – další bod.
Za jak dlouho se ohřeje nádrž-bojler pro tepelné čerpadlo?
Záleží na mnoha faktorech – jaká je teplota vody na začátku ohřívání, jak velká je nádrž na TUV, jaký je celkový a aktuální výkon čerpadla apod. Ale řekněme, že běžný průměr je 60 minut.
Topí i ohřívá užitkovou vodu tepelné čerpadlo zároveň?
Ne, na ohřev TUV potřebuje obvykle čerpadlo pracovat na vyšší výkon, než při topení. Na topení obvykle stačí 35-42°C, zatímco TUV ohřívá čerpadlo na cca 50°C. Prioritně tedy ohřeje užitkovou vodu a až dosáhne potřebné teploty, tak se přepne na topení. Pomocí časovače ale snadno naplánujete ohřev TUV a topení na časy, které Vám nejvíce vyhovují, aby spolu obě činnosti nekolidovaly – např. brzy ráno nejprve ohřát TUV a poté teprve začít topit.
Jak přepnout tepelné čerpadlo na letní režim, tedy jen na ohřev TUV
V zimním režimu máte v nastavení týdenního plánu topení i tak ohřev TUV. Potřebujete tedy ve všech časech vypnout topení. Můžete to udělat dvěmi způsoby, záleží na tom, který používáte:
- přímo na jednotce jděte do nastavení Týdenního časovač a proklikejte si nastavení – tam, kde máte ikonky pro topení (sluníčko), tak to sluníčko deaktivujte, aby tam byla jen voda, nebo nic (hodnoty se mění šipkami nahoru/dolů a pak Potvrdit):
- pokud používáte ovládání po internetu, tak v mobilní aplikaci jděte do sekce „Weekly timer“ a povypínejte to tam podobně – pomocí přepínače pod sluníčkem:
Nejjednodušší je udělat změnu v pro jeden den a pak nastavení překopírovat do ostatních dní pomocí funkce Copy.
Jak po létě zapnout tepelné čerpadlo na režim topení
Postupujte jako při přepnutí na letní režim uvedený v minulém odstavci, jen v opačném pořadí , tedy:
- přímo na jednotce jděte do nastavení Týdenního časovač a proklikejte si nastavení – tam, kde máte ikonky pro topení (sluníčko), tak sluníčko aktivujte (pokud máte i ohřev TUV, tak nastavte ikonku sluníčko+voda (hodnoty se mění šipkami nahoru/dolů a pak Potvrdit).
- pokud používáte ovládání po internetu, tak v mobilní aplikaci jděte do sekce „Weekly timer“ a zapněte to tam podobně – zapněte přepínač pod sluníčkem tak, aby zmodral a uložte.
Položit novou otázku
Chcete se na něco zeptat? Napište mi níže do komentářů – Váš komentář se na stránce nezobrazí, ale přijde nám zpráva a pokusíme se brzy odpovědět (tedy pokud uvedete svůj kontaktní email).