OneDrive – cloudové úložiště

OneDrive je cloudové úložiště od společnosti Microsoft. Pomocí služby OneDrive můžete ukládat, sdílet a synchronizovat soubory napříč různými zařízeními, abyste k nim měli snadný přístup odkudkoliv.

Jak OneDrive funguje

Služba OneDrive poskytuje každému uživateli úložný prostor v jeho cloudu. K tomuto prostoru můžete přistupovat z libovolného webového prohlížeče po přihlášení k účtu Microsoft. Služba OneDrive je také integrována se systémem Windows a synchronizuje určené složky v počítači. Tyto složky se pak zobrazí pod položkou OneDrive v Průzkumníku souborů. Všechny soubory, které uložíte do složky OneDrive se automaticky nahrají do cloudu. Odsud se naopak můžou synchronizovat do jiných zařízení, pokud je máte do OneDrive také připojené pod stejným uživatelem.

Služba funguje podobně i v chytrých telefonech a tabletech pomocí mobilní aplikace OneDrive. Vyfotografujte fotografii v telefonu a téměř okamžitě ji můžete mít k dispozici v domácím počítači. Pracujete na dokumentu a potřebujete ho mít na notebooku v kavárně? Žádný problém – už je synchronizován prostřednictvím služby OneDrive.

Výhody OneDrive

 • Bezproblémová synchronizace napříč zařízeními
 • Snadná spolupráce prostřednictvím sdílení dokumentů
 • Historie verzí souborů a možnosti obnovení
 • Integrace napříč aplikacemi Microsoft, jako je Office 365
 • Pomáhá udržovat soubory v bezpečí a zálohované v cloudu

Nevýhody OneDrive

 • Omezené úložiště zdarma, pokud si nezaplatíte
 • Vyžaduje účet Microsoft
 • Synchronizace může být někdy pomalá (při špatném připojení)
 • Rizika spojená s daty na internetu (co je online, může být teoreticky zcizeno)

 

Synchronizace souborů

K synchronizaci souborů ze zařízení do cloudu a naopak zajišťuje program (klient) OneDrive. Pokud ho máte zapnutý, vidíte jeho ikonku v pravé liště systému Windows jako bílý obláček. Pokud tam vidíte stejný modrý obláček, tak jde také o OneDrive, ale pro firmy – oba OneDrivy pracují zcela nezávisle a každý si synchronizuje svou složku  (OneDrive a OneDrive – Firma),

Výchozí složky Plocha, Dokumenty a Obrázky se synchronizují automaticky. Další složky můžete do synchronizace přidat v nastavení programu.

Při práci se soubory existují dva různé režimy – při prvním máte vše uloženo na svém počítači a při vytvoření nebo změně dojde k překopírování do cloudu. V tu chvíli tedy existuje jak lokální, tak cloudová kopie. V druhém režimu jsou soubory trvale jen v cloudu a když se s nimi pracuje na zařízení, tak se dočasně zkopírují na lokální disk a po ukončení práce se změny propíší do cloudu a lokální verze se smaže. Tím lze šetřit místo na Vašm zařízení, ale pokud vysloveně nebojujete s nedostatkem místa na disku, tak doporučuji spíše tu první variantu s offline kopiemi.

Pozor na to, že nahrávání velkých souborů může trvat dlouho v závislosti na rychlosti internetového připojení – průběh synchronizace vidíte na ikoně.

Sdílení a spolupráce

Sdílení souborů prostřednictvím e-mailové pozvánky nebo vytváření sdílených odkazů.

Nastavte oprávnění, například pouze k prohlížení, přístup k úpravám, časové omezení.

Zobrazení historie revizí a v případě potřeby vrácení změn.

Spoluautorství dokumentů Office v reálném čase pro spolupráci.

Zabezpečení

 • Přenos souborů je šifrována a také úložiště je šifrované. Je vhodné také zabezpečit přístup pomocí dvoufaktorového ověřování.
 • OneDrive nabízí možnost vzdáleného vymazání obsahu OneDrive v případě ztráty nebo krádeže zařízení.
 • Obnovení souborů je k dispozici až 30 dní po vymazání.

 

Kolik stojí OneDrive a kde ho koupit

Na výběr je bezplatný tarif a několik dalších tarifů pro běžné uživatele a firmy/organizace.

Pokud máte účet u Microsoftu, máte zdarma 5GB cloudového úložiště. Když Vám začne prostor docházet, můžete si připlatit za dodatečnou kapacitu. OneDrive nelze koupit samostatně, ale vždy jako součást balíčku Microsoft 365 (dříve Office 365). Pokud Vám stačí opravdu jen úložiště, tak zvolte nejlevnější tarif Basic, který neobsahuje offline programy z balíčku Office, ale jen jejich online verze – ty pro běžnou práci také stačí. Cena se čas od času mění, nyní jsou běžné ceny pro osobní (nekomerční) použití tyto:

 • Microsoft 365 Basic: cca 390 Kč/rok – v ceně je 100GB prostoru
 • Microsoft 365 pro jednotlivce (Personal): cca 1800 Kč/rok – v ceně je 1TB prostoru a také offline aplikace MS Office 365 (Word, Excel, Outlook, PowerPoint atd.).
 • Microsoft 365 pro rodiny (Family): 2700 Kč/rok – jde o balíček pro až 6 lidí, každý má 1 TB prostoru, čili dohromady max. 6 TB.
 • Pro firemní použití jsou k dispozici další tarify Microsoft 365.

Uvedené ceny jsou převzaté z webu Microsoftu, ale je lepší si pořídit tarif v bežných eshopech (Alza, CZC, SW.cz), kde jsou o trochu levnější a občas lze narazit na akce s výraznou slevou. Bohužel zde neseženete nejnižší tarif Basic, ten je možný zakoupit pouze u Microsoftu.

U Microsoft 365 platíte předplatné na 1 rok a pak je potřeba ho obnovit.

 

www: https://www.microsoft.com/cs-cz/microsoft-365/onedrive/online-cloud-storage