Nejlepší SD karty do mobilu
V době chytrých telefonů nebyla poptávka po dalších úložištích nikdy vyšší. Oblíbeným řešením jsou SD karty, které představují jednoduchý a levný způsob rozšíření úložného prostoru mobilních telefonů, tabletů a dalších zařízení.
Co je SD karta
SD karta slouží pro rozšíření základního uložného prostoru zařízení – nejčastěji pro fotografie, videa a jiné datové soubory. Někdy se také používá pro rozšíření interního úložiště telefonu a lze sem přesunout aplikace, což ale nedoporučujeme. SD kartu lze použít také pro přenášení dat mezi zařízeními nebo pro provizorní zálohování.
Typy karet SD a kapacita
Existuje několik typů karet SD, které se liší velikostí a kapacitou. Jak se postupem času zmenšovaly mobily, zmenšoval se postupně také formát SD karet karet – od původní velikosti přes miniSD až po současné microSD karty. Pokud byste váhali kterou potřebujete, podívejte se do specifikací Vašeho telefonu, kde najdete specifikaci, jaký typ SD karty Váš telefon podporuje. Také rovnou zkontrolujte, jaká je maximální kapacita karty, která bude ve Vašem telefonu ještě fungovat, liší se to telefon od telefonu (čím starší zařízení, tím nižší kapacity obvykle podporuje).
Karty se vyrábějí v různých variantách podle své kapacity a rychlosti.
- microSD: až 2 GB
- microSDHC (vysokokapacitní): 2 GB až 32 GB
- microSDXC (s rozšířenou kapacitou): 32 GB až 2 TB
- microSDUC (ultrakapacitní): 2TB až 128TB
Dnenšní standardní velikost se pohybuje od 32 do 1 TB, nejprodávanější kapacity jsou 64 GB, 128 GB a 256 GB. Všechny jsou dostatečné pro běžného uživatele na fotky, videa, offline mapy a další obvyklé činnosti. Když se podíváte do ceníků eshopů, tak zjistíte, že cenový rozdíl není příliš velký a tak je otázkou, zda rovnou nekoupit 256 GB, než ušetřit stovku nebo dvě a mít jen poloviční nebo čtvrtinovou kapacitu. Ale pokud chcete ušetřit, tak i nižší kapacity udělají svou práci a zřejmě budou většině lidí také stačit.
SD karty se také člení do skupin podle rychlosti Rychlostní třída uvádí minimální rychlosti zápisu.
- Mezi běžné třídy patří 2, 4, 6 a 10, (10 je nejrychlejší).
- Rychlostní třída UHS: UHS-1 a UHS-3 nabízejí vyšší rychlosti vhodné pro nahrávání videa ve vysokém rozlišení a přenosy velkých souborů.
- Třída V (třída rychlosti videa): Pro záznam videa v rozlišení 4K a 8K jsou vhodnější třídy V30, V60 a V90. Jde především o údaj důležitý pro kamery, takže u mobilu nepotřebujete vybírat nejvyšší hodnotu.
Kromě rychlostních tříd bylo zavedeno také členění podle výkonu pro běh aplikací (A1, A2). Někdy se také pro toto členění uvádí označení třída optimalizace pro Android.
Spolehlivost a životnost SD karet
Obecně nejsou SD karty úplně spolehlivá úložiště – často dochází k defektům a je proto dobré to mít na paměti a nespoléhat se na to, že karta vydrží věčně. Proto je dobré zálohovat data ještě na jiné místo. Typicky se jedná o synchronizaci fotek a videí do online úložišť (iCloud, GDisk, Onedrive). Ale protože videa zabírají mnoho místa, tak se často využívají zálohy na externí disky nebo NAS. Více se můžete dočíst v našem článku věnovanému zálohování.
Doporučujeme vybírat především z renomovaných značek a nevybírat jen podle ceny, protože zavedené značky jsou obecně spolehlivější:
- Samsung
- Sandisk
- Lexar
- Kingston
- Transcend
Pokud chcete mít data trochu více v bezpečí, podívejte se také odolnost – u některých výrobci uvádí zvýšenou odolnost proti nárazům, teplotě, vlhkosti/vodě, magnetismu nebo rentgenu. Čím více ochrany proti externím vlivům, tím jsou data ve větším bezpečí.
Nejlepší SD karty
Jako u všeho, jedna nejlepší karta neexistuje, protože záleží na způsobu používání a Vašich preferencích. Dobrá zpráva je, že většina karet se vyrábí s ohledem na vysoké nároky při natáčení videa, profesionální fotografy apod. takže všechny splňují nároky na běžné čínnosti v mbilu. Pokud jste ale obyčejný uživatel s běžnými potřebami (fotky, běžná videa, offline mapy apod.), doporučujeme vybírat ze značek Samsung a Sandisk, které jsou dlouhodobě nejlépe hodnocené z hlediska výkonnosti i spolehlivosti. V aktuální nabídce jde především o tyto modely:
- Samsung SDXC EVO Plus: čtení až 130 MB/s, zápis neuvádí, ale bude nižší než u modelu PRO, třída 10, UHS-I, U3, V30, A2, odolná proti teplu (-25 až +85), vodě IPX7, nárazu, rentgenu a magnetismu
- Samsung SDXC PRO Plus: čtení až 180 MB/s, zápis až 130 MB/s, třída 10, UHS-I, U3, V30, A2, nahrávání 4K, odolná proti teplu (-25 až +85), vodě IPX7, nárazu, rentgenu a magnetismu.
- SanDisk microSDXC Extreme: čtení až 190 MB/s, zápis až 90 MB/s, třída 10, UHS-I, U3, V30, A2, nahrávání 4K
- Kingston MicroSDXC Canvas Select Plus: čtení až 100 MB/s, zápis až 85 MB/s, třída 10, UHS-I, U3, V30, A2, nahrávání 4K, odolná proti teplu, vodě IPX7, nárazu, rentgenu a magnetismu
Časté otázky a odpovědi
Při vložení kartu se mě mobil ptá, zda ji má použít jako externí nebo interní úložiště
Doporučujeme používat v režimu externího úložiště, tedy podobně jako externí disk. Na kartu sice nepůjde instalovat aplikace, ale jen jejich data, což je dobře a předejde se tím některým vážným problémům (např. v situaci, kdy se SD karta rozbije). Pokud se stejně rozhodnete použít SD kartu jako interní úložiště, určitě použijte kartu, která je pro běh aplikací optimalizována – má třídu A2 (nebo alespoň A1).
Jak obnovit data z poškozené SD karty
Záleží na typu a rozsahu poškození SD karty. Pro obnovu dat můžete zkusit program Piriform Recuva nebo Easeum Data Recovery.