Logitech MX Keys – recenze z dlouhodobého používání

Logitech MX Keys je povedená bezdrátová podsvícená klávesnice určená pro Windows, MacOs, Android i další systémy. Připojení pomocí Bluetooth i USB přijímače.

Hlavní přednosti Logitech MX Keys

  • podsvícené klávesy s nízkým zdvihem
  • připojení pomocí bluetooth nebo pomocí malého usb přijímače
  • numerická klávesnice
  • dlouhá výdrž baterie
  • tiché klávesy
  • stabilita na stole díky vyšší váze

Při nákupu je dobré se ujistit, že kupujete verzi s českými + slovenskými popisky kláves. Oficiálně totiž Logitech české popisky nemá, ale v CZC a v Alze si je nechávají dodatečně počeštit, za což si oba zaslouží velkou pochvalu. Každá firma má česká písmena gravírovaná trochu jiná – na obrázku níže je z Alzy, CZC má česká písmenka o něco menší, ale také velmi dobře čitelná.

Po vybalení zjistíte, že je klávesnice docela těžká, ale v tomto případě to nepovažuji z nevýhodu, ale naopak nemá tendenci ujíždět po stole.

Ergonomie klávesnice

Práce s klávesnicí je velmi příjemná. Byl jsem vždy příznivcem spíše vysokoprofilových kláves, ale na tuto klávesnici jsem si zvykl okamžitě a naprosto mi vyhovuje.  Klávesy od sebe mají dostatečný odstup a uprostřed má každá prohlubeň, stisk je díky tomu jistější. Klávesy jsou membránové se zdvihem 1,8 mm, takže máte podobný dojem, jako když píšete na velmi kvalitní notebookové klávesnici.

Logitech MX Keys CZ

Výborné je podsvícení kláves – má 6 úrovní a lze také vypnout. Klávesnice má ambientní senzor, pomocí kterého reguluje jas podsvícení a také senzor přiblížení – když chvíli nepíšete, tak podsvícení zhasne pro úsporu baterie a rozvítí se, když ruku přiblížíte nad klávesnici – nemusíte se jí vůbec dotknout, což je užitečná vychytávka hlavně v noci.

Klávesnice nemá zespodu nožičky, ale vyvýšený blok, kde je asi akumulátor a elektronika, takže je mírně skloněná dopředu. Výška ani sklon tedy nelze nijak polohovat. Ačkoliv jsem dříve používal ergonomické klávesnice s negativním sklonem (např. Microsoft Sculpt Ergonomic), tak mi tento „normální“ sklon přijde pohodlný a zápěstí nijak netrpí. Na druhou stranu ale vím, že by mému zápěstí více svědčila úplná rovina. Na hodiny nepřetržitého psaní to asi není, ale na běžnou kancelářskou práci je to OK.

Pokud jste zvyklí na opěrku zápěstí, tak ta bohužel není v ceně a musíte ji koupit samostatně – buď originální příslušenství, nebo jakoukoliv jinou.

Rozložení kláves

Rozložení klávesnice je standardní a není tu naštěstí moc překvapení – dostatečná velikost kláves Enter, Shift, Caps Lock, CTRL i Backspace.

Blok numerické klávesnice je bez problémů. Nad ním je ještě jedna řada kláves – zapnutí kalkulačky, screenshot, kontextová nabídka a zámek. Občas jsem omylem místo tlačítka „-“ stisknul zámek o řadu výše a tím zamkl počítač. Naštestí lze v nastavení aplikace Logi Options+ přemapovat horní řadu tlačítek , takže jsem jí přiřadil jinou funkci a problém vyřešen.

Logitech MX Keys přemapování tlačítek

Horní řada jsou ovládací klávesy (osvětlení, multimédia) , které lze jednorázově přepínat na F1-F12  pomocí FN, případně lze natrvalo význam otočit v nastavení a nemusíte nic stále přepínat – já mám nastaveno trvale F1-F12 a když chci použít multimediální klávesy, tak současně podržím FN.

Trochu matoucí jsou popisky pro různé systémy, asi by se dalo vymyslet trochu přehlednější značení klávesy, ale člověk si zvykne.

Spodní řada kláves nabízí zleva CTRL, vedle ní je klávesa OPT | Start, která pracuje stejně jako tlačítko Win ve Windows nebo Option na Applu. Třetí zleva je klávesa ALT- CMD, opět podle toho, jaký systém máte.

Mezi hlavní částí a numerickou klávesnicí je ještě tradiční blok se šipkami a navigací kurzoru a v horní řadě klávesy 1 – 2 – 3. Pomocí nich lze přepínat různá zařízení – např. mezi desktopem, telefonem a tabletem. Je to pěkná vychytávka, ale moc často ji nevyužívám.

  • Indikace režimu Caps Lock – když máte zapnutý režim velkých písmen, svítí na klávese Caps Lock bílá dioda. Také při přepnutí do tohoto režimu vydíte upozornění na obrazovce.
  • Indikace Num Lock numerické klávesnice je zajištěna pomocí zobrazení na obrazovce při zapnutí a vypnutí, vlastní dioda na to na klávesnici není.

Výdrž baterie a nabíjení

Výdrž baterie Logitech MX Keys je dlouhá. Pokud pracujete s podsvícením, tak vydrží obvykle 10 dní, podle toho, jak moc sedím u počítače (ano, skoro pořád). Pokud vypnete podsvícení, tak je výdrž v měsících – výrobce uvádí 5 měsíců.

MX Keys mají vlastní vestavěnou baterii, čili nejde o výměnné nabíjecí baterie AA nebo AAA. Klávesnice se nabíjí pomocí USB-C konektoru, v balení je také USB-C>USB-A kabel (bez nabíječky), ale můžete samozřejmě použít jakýkoliv jiný, třeba ten od mobilu.

Vybití je signalizováno blikající diodou a pokud máte v počítači nainstalovanou aplikaci Logi Options+, tak se Vám zobrazí notifikace také na obrazovce.

Spojení klávesnice s počítačem

MX Keys lze připojit pouze bezdrátově a to dvěmi způsoby:

  • pomocí Bluetooth Low Energy
  • pomocí 2.4 GHz bezdrátového adaptéru Unifying USB (v balení), který zapojíte do USB portu počítače.

Můžete spárovat 3 různá zařízení najednou a na klávesnici pouze přepínáte aktuální zařízení, do kterého chcete psát. Nemusí to být jen počítače, ale např. také tablety nebo mobilů.

V zadní části klávesnice je také USB-C port, ale ten slouží jen pro nabíjení, nelze s ním klávesnici drátově propojit s počítačem.

Existuje ještě několik podobných verzí této klávesnice – pokud nepotřebujete numerickou klávesnici, tak je zde Logitech MX Keys Mini. Pro ty, kteří preferují mechanické klávesy, tak je určena řada Logitech Mechanical. A také existuje vyšší řada Logitec Craft, která má pracovní kolečko v pravém horním rohu.

 

Technické parametry MX Keys

Rozměry:  43cm x 13,2 cm x 2 cm
Hmotnost: 810g

 

Produkt: Logitech MX Keys (920-009415)
Web: https://www.logitech.com/cs-cz/products/keyboards/mx-keys-wireless-keyboard.html

Dotazy

👋 Chcete se na něco zeptat? Napište níže do komentářů – Váš komentář se na stránce nezobrazí, ale přijde nám zpráva a pokusíme se odpovědět (uveďte správně svůj email).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *