Jak zvýšit dosah wifi signálu
Když máte slabé pokrytí signálem a hledáte způsob, jak zvýšit dosah wifi, vyzkoušejte následující tipy a techniky. Seřazeno od těch nejjednodušších a nejlevnějších po dražší a složitější. Návod platí obecně pro všechny značky routerů, nejen pro Asus.
Pozn. ještě než se pustíte do zmíněných opatření, ujistěte se, že rychlost Vašeho internetu je skutečně zapříčíněna slabým wifi signálem – tedy že Vaše zařízení ukazují slabý signál (žádné čárky nebo málo čárek u ikonky antény). Pokud ukazuje ikonka silný signál, bude problém třeba hledat jinde (u poskytovatele, nebo v nastavení domácí sítě).
Přemístěte wifi router na lepší místo
Umístěte wifi router na centrální místo v domácnosti nebo kanceláři, nikoliv do rohu, protože protilehlé místnosti domu nemusí být dostatečně vykryté. Zvednutí routeru do vyšší polohy, například na polici nebo na strop, může také pomoci zlepšit šíření signálu. Problém je také se šířením signálu do jiných pater (kvůli železobetonu) a také několik zdí mezi routerem a zařízením. Odstraňte překážky, které mohou snižovat signál – nábytek, spotřebiče, ale třeba i akvárium. Existují aplikace, které dokážou signál analyzovat a navrhnout lepší umístění – Netspot, WiFi Analyzer (farproc), Wi-Fi SweetSpots a další.
Vyhněte se rušení od jiných spotřebičů
Neumísťuje wifi router v blízkosti zařízení, která mohou způsobovat rušení – bezdrátové telefony, televize mikrovlnné trouby, dětské chůvičky, bluetooth zařízení a další elektrospotřebiče. Tato zařízení mohou rušit signál Wi-Fi a snížit jeho dosah. V blízkosti routeru se také vyhněte velkým kovovým předmětům, zrcadlům nebo jiným reflexním povrchům. Ty mohou odrážet a rozptylovat signál.
Změňte pozici antén na routeru
Většina antén na routeru lze polohovat a naklánět různými směry – zkuste, zda změna jejich orientace situaci nezlepší. Pokud má router tři antény, nechte prostřední svisle vzhůru a krajní nakloňte ven do úhlu 45-60 stupňů. Pokud má router dvě antény tak to udělejte podobně v úhlech 45-60 stupňů. V případě více pater domu zkuste jednu anténu položit zcela kolmo na úhel 90 stupňů. Kutilové můžou ještě zkusit vyrobit si z alobalu vlastní usměrňovač signálu viz google.
Některé routery mají odnímatelné antény (jdou odšroubovat) nebo mají porty pro externí antény, takže je možnost výměny na antény s vysokým ziskem nebo směrové antény, které dokážou zaměřit signál určitým směrem.
Aktualizujte firmware routeru
Pokud existuje nová verze firmware pro Váš router, zaktualizujte ho. Výrobci často vydávají aktualizace, které kromě bezpečnosti a funkcí mohou také zlepšit výkon, stabilitu a dosah routeru.
Zvyšte výkon v nastavení routeru
V nastavení je možnost snížit nebo zvýšit vysílací výkon. U značky Asus to je v sekci Bezdrátové připojení (Wireless) > Pokročilé > Nastavení výkonu Tx).
Zkontrolujte pásma a kanály
Wifi routery mohou pracovat v různých pásmech (2,4GHz a 5GHz) a na různých kanálech. V režimu 2,4GHz je dosah vyšší, tak zkontrolujte v nastavení routeru, která pásma se používají, pokud je nastaveno 5GHz, tak zkuste přepnout na 2,4GHz. Nové routery mají obvykle nastavený chytrý režim, kdy se podle aktuální situace automaticky používají obě pásma.
Nevýhodou použití pásma 2,4GHz je ale rušení ze sousedních wifi sítí může ovlivnit dosah vašeho signálu. To je často problém v panelácích a bytových domech. V nastavení routeru pak zkuste kanál změnit na jiný. Existují i aplikace na analýzu signálu, pomocí které lze zjistit, který kanál je volnější.
Wi-Fi extender rozšíří pokrytí
Lze zakoupit opakovače/zesilovače wifi signálu. Fungují tak, že přijímají stávající signál z wifi routeru a následně jej znovu vysílají dál, čímž rozšiřují dosah pokrytí. Je potřeba umístit extender do oblasti s ještě relativně silným signálem původního wifi routeru, aby se příliš nesnižovala rychlost.
Powerline adaptér přenese data přes elektrické vedení
Powerline adaptéry využívají k přenosu síťových signálů elektrické vedení – jeden modul zapojíte do elektrické zásuvky u routeru a připojíte kabelem k routeru a třeba na zahradě do zásuvky zapojíte druhý modul s wifi, který signál prodlouží až sem. Má to některá úskalí a limit, např. se nedoporučuje připojovat na různé fáze nebo u starých rozvodů, zapínat přes rozdvojky, některé spotřebiče signál ruší apod.), takže je potřeba vyzkoušet.
Nahraďte starý router za nový
Ano, tuhle radu jste asi číst nechtěli. Ale někdy už nic jiného nezbývá. Pokud máte starší router, může pomoci upgrade na novější model, který podporuje nejnovější standardy Wi-Fi (např. 802.11ac nebo 802.11ax). Může zlepšit pokrytí i výkon. Ale než za nový router vydáte peníze, ujistěte se, že už jste zkusili vše ostatní v tomto seznamu.
Pořiďte si další router (+ mesh síť)
Když nic z výše zmíněného nepomáhá, zkuste zvážit, zda nepořídit ještě jeden wifi router. Typicky ve velkých bytech nebo v rodinných domech bývá plocha příliš velká na to, aby ji celou pokryl jen jeden router. Než půjdete nakupovat, zjistit si, zda Váš starý router podporuje tzv. Mesh systém a pokud ano, kupte určitě nový router kompatibilní s tímto systémem (každý výrobce má jiný a někteří výrobci jich mají dokonce více). Pokud máte Asus, jste ve výhodě, protože většina novějších routerů podporuje Asus AIMesh – stačí pak koupit další podobný router a zapojit ho do Mesh sítě – po přidání a správném nastavení spolu budou oba routery komunikovat a předávat si uživatele podle toho, jak se pohybují v prostoru.
Držíme palce při ladění Vaší sítě! ❤️